Lékařka, doktorka, nemocnice, pacientÚstavní soud zamítl návrh senátorů, kteří protestovali proti tomu, že lékaři musí být povinně členy České lékařské komory. Podmínkou pro výkon lékařské profese v Česku tak nadále zůstává členství v této organizaci.

Zrušení ustanovení v zákoně o lékařské, stomatologické a lékárnické komoře navrhla už v roce 2006 skupina senátorů napříč stranami. Jádrem návrhu bylo tvrzení, že povinné členství v komoře odporuje základnímu právu na svobodné sdružování, když činí ze sdružování povinnost.

Některým členům ČLK vadí například to, že komora často vystupuje politicky. "ČLK je vysoce politickou organizací. Nejedná se o jednotlivé excesy, ale o záměr představenstva komory tuto organizaci takto profilovat," řekl právník senátorů Milan Vašíček.

Proti současnému způsobu vedení komory a povinnému členství v ní vznikla petice, kterou na webové stránce nespokojenilekari.cz podepsalo přes 400 lékařů.

Jedním z nich je například poslanec ODS a místopředseda zdravotního výboru Boris Šťastný. Ten chtěl před rokem ve sněmovně prosadit, aby poslanci nepovinné členství zrušili. Protože to ale nezískalo politickou podporu, hodlá Šťastný po rozhodnutí Ústavního soudu navrhnout změny v komorových zákonech znovu.

"Rozhodnutí Ústavního soudu znamená, že povinností politiků je připravit v komorovém zákoně takové změny, aby došlo k posílení demokratických mechanismů uvnitř ČLK. Ta se totiž stala aktivistickou a polopolitickou organizací hrstky lidí. Aby byla lékařská komora demokratičtější, budu uvažovat o tom, aby se například představenstvo nebo prezident komory volili přímo," říká místopředseda zdravotního výboru Boris Šťastný z ODS.

Pro pacienty je dnes nejpodstatnější, že si u komory mohou na pochybení lékařů stěžovat. Komora pak může lékaři nařídit, aby pacientovi své chování nebo postup léčby srozumitelně vysvětlil. Když to neumí, hrozí mu buď důtka, nebo vysoká pokuta. "Je to bezplatná služba veřejnosti. Ročně těchto případů řešíme více než dva tisíce. Pokud by bylo zrušeno povinné členství, tak by tuhle službu veřejnosti nikdo neposkytoval," obhajuje komoru prezident Kubek.

Čtěte více o sporu lékařů s jejich komorou

Povinné členství v komorách se v Česku netýká jen lékařů, ale také stomatologů, lékárníků, advokátů, notářů a dalších odborností.

Různé komory však mají různá pravidla a pravomoci. Podle některých odborníků by stát mohl kontrolovat náležitosti výkonu lékařské profese přímo, nikoliv prostřednictvím odborné komory. Členství by případně mohla nahradit pouhá registrace.

Co tvrdí zastánci zrušení povinného členství:

- ČLK už není apolitickou organizací, hájí barvy ČSSD.
- ČLK neplní své poslání. Místo toho, aby kontrovala kvalitu a etiku péče, chová se jako odbory.
- Nikdo by neměl být nucen stát se členem jakékoli organizace.

Co tvrdí odpůrci zrušení povinného členství:

- Někdo musí dohlížet na kvalitu a etiku lékařské péče.
- Pravomoci ČLK by musel převzít stát, ten na to ale nemá lidi.
- Pacienti by si neměli kde stěžovat, když nebudou spokojeni s lékařem.