Od příštího ledna sice vznikne zvláštní rezervní účet pro pokrytí nákladů důchodové reformy, zatím ale ještě není jasné, jak ho vláda naplní. A bude to pořádný oříšek. Na důchodovou reformu bude muset najít v příštích několika desítkách let stovky miliard.

"Bude to v řádech stovek miliard, ale přesné číslo teď není možné odhadnout. Bude záležet nejen na tom, kolik procent si budou moci lidé vyvázat z povinného důchodového systému, ale třeba i na tom, jak se bude zvyšovat doba odchodu do důchodu nebo jak se bude vyvíjet výše státních důchodů. A to teď přesně nevíme," říká ekonom Vladimír Bezděk, který vedl v minulém volebním období komisi k důchodové reformě.

ČEZ, pošta a další

Ministr Petr Nečas chce nejdéle v roce 2010 prosadit, aby si mohli lidé zhruba čtyři procenta ukládat z povinného důchodového pojištění na soukromý účet. Tím sice výrazně posílí jejich motivaci spořit si na důchod, na druhou stranu tím ale v rozpočtu vznikne díra ve výši minimálně 50 miliard.

Kde chce Petr Nečas tyto peníze vzít? Z dividend ČEZ, České pošty, z pronájmů ploch Českých lesů nebo také z výnosů ekologických daní či DPH. Ale to zdaleka stačit nebude. "K pokrytí výpadku v rozpočtu budou samozřejmě potřeba i výnosy z privatizace," říká Nečas. O tom, kolik a ze které privatizace použije vláda finance zrovna na důchodovou reformu, ale ještě nerozhodla.

Do důchodu se půjde v 65

Než si ale budou moci lidé část peněz posílat na soukromé účty, musí se schválit řada velmi důležitých zákonů.

Ještě do konce roku předloží Nečas poslancům první část reformy, která obsahuje zvýšení věku odchodu do důchodu na 65 let (do roku 2030), zvýšení doby důchodového pojištění z 25 na 35 let, konec započítávání studia na vysoké škole do doby pojištění nebo zpřísnění vyplácení invalidních důchodů.

Aby Nečasovy návrhy ČSSD podpořila, má některé podmínky: prodloužení doby důchodového pojištění se nesmí negativně dotknout lidí, kterým je teď nad 50 let, konec započítávání studia se zase musí týkat jen studentů, kteří teprve na školu půjdou. Lidé těsně před důchodem by také podle ČSSD měli mít i dál šanci za mírné penále odejít do důchodu dřív.

I přes výhrady sociálních demokratů to vypadá, že se s ODS nakonec dohodnou. "Z jednání s ČSSD mám velmi dobrý pocit. Myslím, že najdeme rozumný kompromis," říká Nečas. A stejně vstřícná slova se ozývají i z tábora sociálních demokratů. "Myslím, že dohodu najdeme. Důchody jsou něco jiného než daně. Je výhoda, že většina politiků si uvědomuje, že důchodová reforma není nic, na čem by se daly vyhrávat volby," přitakává Nečasovi Škromach.

Jak má v Česku do roku 2010 proběhnout důchodová reforma
HN_071012_2.gif