duchodce-3-192-128.jpgPravidla pro předčasné důchody by se mohla brzy zpřísnit. Lidé by sice dál měli mít možnost chodit do penze o tři roky dříve, ale za nevýhodnějších podmínek. Pokud by do ní totiž odešli o víc než dva roky před důchodovým věkem, jejich důchod by se krátil výrazněji než dosud. Obsahuje to návrh zákona o první etapě důchodové reformy, který schválila vláda. Nyní ho dostane sněmovna. Podle plánu vlády by mohl platit od roku 2010.

"Současný systém předčasných důchodů je velmi rozsáhle používán. Jedna třetina nových starobních penzí jsou penze předčasné. Musíme svým způsobem trošku upravit pravidla," řekl ministr práce Petr Nečas (ODS). Podle zákona by měli muži nyní chodit do penze v necelých 62 letech, bezdětné ženy ve více než 60 letech a matky podle počtu dětí dřív. Nečas uvedl, že loni ale chodili muži do důchodu v průměru v 58 letech a ženy v 56 letech.

V předčasném důchodu dostávají lidé nižší penzi. Krácena je buď dočasně, nebo trvale. Loni mělo natrvalo nižší důchod 323.000 Čechů a Češek. Dočasně krácený důchod pak dostávají například ti, kteří šli do penze maximálně o dva roky dřív kvůli delší nezaměstnanosti. Podle návrhu zákona by měl být důchod ve třetím roce před penzí krácen výrazněji.

Dřívější odchod ze zaměstnání bude výjimečný, plánuje ministr 

Vyměřovací základ pro výpočet penze by se snižoval o 1,5 procentního bodu za každých 90 dní. V prvních dvou letech by klesal za každé tři měsíce o 0,9 procentního bodu, tedy podobně jako nyní.

Od opatření si ministr slibuje úbytek předčasných penzí a větší motivaci zůstat v práci. Podle něj by měl být dřívější důchod spíš výjimečný. Dodal, že změny budou provázet i kroky na podporu zaměstnávání starších osob.

Právě lidé před penzí mívají totiž problém místo najít nebo si udržet. Podle tři roky starého výzkumu jen dvě pětiny osob nad 50 let hodnotí vztah firem ke starším zaměstnancům jako dobrý. Některé podniky se jich prý snaží zbavovat. Mnozí lidé tak končívají v dlouhodobé pracovní neschopnosti či v předčasné penzi. Podle výzkumu si víc než polovina lidí do 30 let navíc myslí, že by starší měli mladším uvolnit místo.

Kolem důchodové reformy panují neshody

Na podobě zákona o první etapě důchodové reformy se koaliční strany s opozicí neshodly. Jednání zkrachovalo. ČSSD požadovala mimo jiné to, aby lidé mohli odcházet do předčasného důchodu ne tři roky, ale pět let před dosažením důchodového věku.

O pětileté době uvažuje i ministr. Podle jeho plánu by se po roce 2017, kdy důchodový věk dosáhne 63 let, mohla hranice pro předčasnou penzi zmrazit na 60 letech. Penzijní věk by se ale posouval dál. "Po dosažení 65 let by byla možnost až pětiletého předčasného důchodu, ale s progresivní sazbou snižování vyměřovacího základu," řekl Nečas. Čím déle by předčasný důchod trval, tím větší by bylo procento snížení základu pro jeho výpočet. O návrhu chce ministr začít jednat.