soud-kauza-kurim-tyrani-skrla-maurerova__192x128_.jpg Spletitý případ týrání dětí plnil titulní stránky novin po jeden a půl roku. Až hlavní trýznitelky z kuřimské kauzy opustí vězení, budou oběti jejich týrání už pravděpodobně dospělé. Podle odborníků se chlapci prožitých hrůz nezbaví do konce života. Mediálně sledovaný případ otevřel nové téma: ochrana dětí před týráním.

Soudce v pátek při vynášení rozsudku zdůraznil, že v Česku "zřejmě nebyl řešen případ tak brutálního týrání". Právě šokující zprávy o tom, jak obžalovaní zavírali děti do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky, vzbudili zájem Čechů o to, co se děje „u sousedů“.

Verdikt v kuřimské kauze

Podle statistik ministerstva sociálních věcí i policie přibývá případů, kdy na týrání upozorní přímo lidé z okolí dítěte. Nejen učitelé či lékaři, ale třeba také sousedé.

Kuřimské chlapce zachránil soused

Byl to právě soused, kdo ukončil týrání chlapců z kauzy Kuřim, které by jinak zůstalo utajeno za zdmi komory. Na přístroji, který pomáhá rodičům hlídat malé děti zachytil signál z vedlejšího domu. Záběry nahého svázaného chlapce pak několikrát proběhly snad všemi médii v zemi, až skončily u brněnského soudu jako důkazní materiál.

Chronologie případu

Publikování takových záběrů se pak navíc stalo předmětem veřejné i politické debaty. Média totiž odhalila identitu oběti, pro kterou tak bude ještě těžší se zapojit se do běžného života. 

Ministryně pro práva menšin Džamila Stehlíková proto přispěchala s legislativní normou "Kvůli takovým případům vznikla novela zákona, která chrání oběti trestných činů," vysvětlila už dříve Stehlíková pro HN s tím, že novinka vejde v platnost v lednu 2009.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila televizním stanicím za odvysílání záběrů s týraným Ondřejem statisícové pokuty.

Čtěte také


Hoši se k matce vrátit nechtějí

Dnes se devítiletý Ondřej i jeho o dva roky starší bratr Jakub postupně vzpamatovávají z traumat, která jim podle obžaloby způsobovali jejich matka, teta a další lidé. Své trýznitele podle pracovníků centra Klokánek, kde hoši nyní žijí, nechtějí už nikdy vidět. "Chlapci se neustále ujišťují v tom, že ti lidé, co jim ubližovali, jsou daleko ve vězení. Říkají, že se s nimi nechtějí už nikdy vidět," řekla vedoucí Klokánku Ditta Pokorná.

Matka chlapců Klára Mauerová dostala od krajského soud v Brně devítiletý trest. Její sestra Kateřina by měla podle verdiktu strávit ve věznici se zvýšenou ostrahou o rok více. Soudce udělil ještě další čtyři nepodmíněné tresty nad zbylými obžalovanými.

Počet týraných dětí rok od roku roste. Podle Petra Šulka z ministerstva práce a sociálních věcí bylo loni prokázáno 1884 případů, což je o 250 více než o rok dříve. Fond ohrožených dětí odhaduje, že týraných dětí je ve skutečnosti mnohem víc, přes čtyřicet tisíc. Dvacet dětí loni na následky týrání v Česku zemřelo.