"V žádném případě nebudeme vstupovat do občanskoprávního sporu," prohlásil Topolánek, podle něhož vláda řeší i to, zda se vůbec občanskoprávním sporem zabývat poté, co se stane pravomocným. "Část vlády říká nikdy, část to chce reflektovat."

Bezprostředně po čtvrtečním rozsudku krajského soudu někteří z členů vládních stran požadovali hlavu Vesecké. Nejhlasitější byla šéfka poslaneckého klubu Strany zelených Kateřina Jacques. Na pondělní tiskové konferenci vlády ale Topolánek prohlásil, že "žádný z členů vlády požadavek na odvolání Renaty Vesecké nevznesl".

Čtěte více

Kauza, která vyvolala napětí na politické scéně a kterou Topolánek označil spíš za mediální, začala tak, že stínová ministryně spravedlnosti ČSSD a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová Veseckou a několik dalších justičních funkcionářů nazvala justiční mafií.

topolanek_mirek_ma_chmury__192x128_.jpgSoudce Vojtěch Cepl minulý týden rozhodl, že se Benešová nemusí Vesecké ani dalším vysokým justičním funkcionářům za tyto výroky omlouvat. V odůvodnění konstatoval, že justiční představitelé neoprávněně zasahovali do vyšetřování Čunkovy a dalších trestních kauz.

Opozice kvůli rozsudku požaduje odchod Vesecké a vymohla si mimořádné sněmovní jednání o stavu justice. To bude v pátek. Je pravděpodobné, že se koalice pokusí sněmovní jednání zablokovat, je možné, že poslanci schůzi pouze otevřou, poté ale neschválí její program.

Vesecká kvůli prohranému sporu odstupovat nehodlá. Tvrdí, že prvoinstanční verdikt je politicky motivovaným pokusem vrátit Čunkovu kauzu zpátky do hry. Zdůvodnění rozsudku podle ní obsahuje vážné chyby a bylo účelové.

Předseda zelených a vicepremiér Martin Bursík v neděli uvedl, že se přiklání k tomu, že by Vesecká měla z funkce odejít. Současně ale naznačil, že je připraven počkat na pravomocný rozsudek, jak si přejí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a premiér Topolánek.