gates-radar-192-128.jpgAmerická strana nabídla ruské větší zapojení do protiraketové obrany. Americký ministr zahraničí Robert Gates po jednání s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) uvedl, že veškeré kroky v jednání s Ruskem budou Spojené státy konzultovat s českou stranou. Gates připustil, že by ruští zástupci mohli být přítomni na amerických základnách v Česku a Polsku.

USA navrhly ve snaze uklidnit ruské obavy, aby některé části jejich protiraketového "deštníku" nebyly v plné pohotovosti. Podle tohoto návrhu by štít byl plně aktivován, jen když by byla zaznamenána hrozba, dodal Gates. Ruská strana by mohla z celého systému také vytěžit, dodal šéf Pentagonu.

"V případě, že bychom zkoumali možnosti, jakým způsobem v rámci rozšíření transparentnosti zajistit přístup ruské straně k těmto zařízením, veškeré tyto návrhy bychom nejdříve konzultovali s Českou republikou, než bychom je předložili ruské straně," prohlásil Gates.

Topolánek neodpověděl na dotaz, zda by Češi s ruskou přítomností souhlasili. "Necítím potřebu to komentovat," uvedl jen český premiér.

Putinovy výhrůžky

Gatesovy ústupky tak zřejmě pramení ze zkušenosti, kterou učinil během návštěvy Moskvy v první polovině října. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil Gatesovi a americké ministryni zahraničí Condoleezze Riceové odstoupením od dvacet let staré smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu.  

"Můžeme se dohodnout, že se protiraketové systémy dají rozmístit i na Měsíci. Ale než k tomu dospějeme, může se vytratit příležitost k dohodě a budou realizovány naše vlastní (jednostranné) vojenské plány," pohrozil tehdy ruský prezident.

Sérii jednání o záměru USA postavit v ČR část protiraketové základny zahájil Gates schůzkou s prezidentem Václavem Klausem. Poté se sešel také se svojí českou kolegyní Vlastou Parkanovou (KDU-ČSL). Gatesově návštěvě ČR předcházela cesta na Ukrajinu. Z ČR odlétá ministr na konferenci ministrů obrany NATO v Nizozemsku.

Gates Paroubka zaujal, ale nepřesvědčil

paroubek_192x128.jpgOdmítavý postoj sociálních demokratů k výstavbě amerického radaru na českém území nijak nezměnilo ani dnešní setkání jejich předsedy Jiřího Paroubka s ministrem obrany USA Robertem Gatesem v Praze. Paroubek nicméně po schůzce ocenil pragmatický a racionální přístup Gatese k otázce protiraketové obrany.

"Robert Gates používal velmi racionální argumenty. Musím říct, že mě ale nepřesvědčil. Musím ale také říci, že přichází s novým přístupem k věci, a ten je potřeba studovat," cituje agentura ČTK lídra nejsilnější opoziční strany.

Spojené státy se snaží zmírnit odpor Ruska k chystanému umístění radaru v Česku a raket v Polsku. Ruští zástupci by mohli být na amerických základnách v Česku a Polsku přítomni, oznámil dnes Gates v Praze po setkání s premiérem Mirkem Topolánkem. Rusy má uklidnit i návrh, aby některé části protiraketového "deštníku" nebyly v plné pohotovosti. Štít by byl podle amerického ministra plně aktivován, jen když by byla zaznamenána hrozba.

Paroubek uvedl, že i o těchto návrzích dnes s Gatesem mluvili. "Upozornil jsem ho, že bude třeba mít takové důkazy, a to daleko bytelnější, než jaké Američané předložili před válkou v Iráku," uvedl.

Nesouhlas sociální demokracie s americkými záměry ve střední Evropě podle Paroubka přijal Gates realisticky. "Je mu to známo, ty věci bere tak, jak jsou. Je to naprosto realistický a pragmatický politik," uvedl šéf ČSSD na adresu amerického ministra.