K záměru Spojených států postavit protiraketové základny ve střední Evropě se Rusko staví i nadále odmítavě. A to i přes některé ústupky, které Američané Moskvě nabídli. Na dnešním setkání ministrů obrany zemí NATO v Nizozemsku to řekl ruský ministr obrany Anatolij Serďukov. Jeden z návrhů americké strany - možná přítomnost ruských vojáků na české základně, vzbudil v ČR pozdvižení. Premiér Mirek Topolánek ale dnes řekl, že ruští vojáci u americké radarové základny v Brdech nebudou.

"Všechno, co nám navrhovali, nás přinejmenším neuspokojuje. Zůstáváme na své pozici, i když se mi zdá, že Američané začali lépe chápat naše obavy," citovala ruského ministra Serďukova agentura ITAR-TASS.

Mezi americkými návrhy, které mají rozptýlit obavy Ruska z existence protiraketových základen, je například i nabídka, že obranný štít by nebyl aktivní, dokud by neexistoval důkaz o raketové hrozbě z Íránu. Washington přišel také s tím, že by Rusko mohlo využívat informace z radaru plánovaného v ČR a vysílat pozorovatele na tento i další americké objekty.

Právě o možné přítomnosti Rusů na amerických základnách v Polsku a Česku hovořil při návštěvě Prahy ministr obrany USA Robert Gates. Uvedl zároveň, že žádná americko-ruská dohoda se ale neobejde bez souhlasu české strany.

Myšlenka návratu ruských vojáků je pro Čechy nepřijatelná

Zástupci české opozice, ale i vládních stran tyto úvahy ostře kritizovali, protože myšlenka návratu Rusů na české území je pro ně nepřijatelná. Premiér Topolánek ve čtvrtek novinářům při několika příležitostech řekl, že ruští vojáci u americké radarové základny v Brdech nebudou. Připouští ale, že by ruští inspektoři mohli mít možnost výstavbu i provoz americké radarové stanice monitorovat a kontrolovat.

"Tady prostě ruští vojáci nebudou, nebudou, nebudou," prohlásil Topolánek před novináři. Česká vláda podle něj s Ruskem diskutuje o možnosti spolupráce v americkém projektu protiraketové obrany, v žádném případě to ale prý neznamená pozvání ruských vojáků. "Já nevím, co je na tom tak překvapivého, že se bavíme o tom, jak rozptýlit ruské obavy z případného umístění radaru," řekl.

Premiér při sněmovních interpelacích také popřel, že by USA a Česko nabízely Rusům přístup k datům z radaru. Zmínil se o tom v odpovědi na výtky stínového ministra zahraničí ČSSD Lubomíra Zaorálka.

O ruských inspekcích má smysl uvažovat, míní Parkanová

Možnost, že by Rusko mohlo případný radar v Česku kontrolovat, je návrhem k diskusi, který zatím nemá žádné jasné kontury, napsala ČTK v SMS zprávě také česká ministryně obrany Vlasta Parkanová. Podle ní je již v současnosti běžné, že Česko a Rusko si vyměňují neohlášené inspekční delegace například ve vzdušném prostoru. O inspekcích má smysl uvažovat i v případě radaru, pokud by tyto návštěvy pomohly rozptýlit ruské obavy.

Prezident Václav Klaus zdůraznil, že Gatesovy návrhy byly širší než jeden návrh, který zaujal média i občany. "Já bych tomu rozuměl tak, že k těmto návrhům by mělo být vážné politické jednání, myslím že i Bezpečnostní rada státu je pro to vhodná a ten komplex těch návrhů vzít prostě v úvahu," řekl prezident novinářům.

O možnosti postavit v Brdech protiraketový radar se zatím stále jedná. Protiraketový systém v ČR a Polsku má chránit USA a Evropu proti případné raketě vystřelené například z Íránu.