parkanova1_192x128.jpgV pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) s tím, že další kolo jednání o smlouvě SOFA, která vytvoří pravidla pobytu amerických vojsk v Česku v souvislosti s radarem, se bude konat od 9. do 11. dubna, tedy po summitu NATO v Rumunsku.

Ministryně nevyloučila, že by radar  mohl fungovat i bez polské základny. Podle ní by tak ale vznikla úplně nová situace. "My jsme do toho loni šli s tím, že u nás bude radar a v Polsku rakety," uvedla. Bylo by tedy třeba posoudit technické možnosti nové varianty. Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar mluvil před nedávnem o tom, že i samotný radar bez antiraket v Polsku by posílil bezpečnost České republiky.

Čtěte také: Radar bez raket? Proč ne, říká vláda 

Spojené státy chtějí k nevoli Ruska a  velké části české veřejnosti umístit radarovou část základny na českém území, přičemž v Polsku by byla desítka antiraket, které by v případě nebezpečí radar naváděl k cíli. Washington jedná s oběma státy samostatně. Zatím to vypadá tak, že smlouvy s USA umožňující případné umístění radaru, podepíší dříve Češi než Poláci, podle některých vyjádření by Poláci nemuseli smlouvu uzavřít dříve než za šest měsíců.

Čtěte také: Proti radaru je 67 procent Čechů

Místopředseda zelených a ministr školství Ondřej Liška uvedl, že při vyjednávání o radaru Česko nemusí spěchat. Myslí se, že Praha by měla počkat na příští americkou administrativu. "Je potřeba vést konzultace v rámci společné evropské a bezpečnostní politiky," řekl. Podle Parkanové ale i další americká administrativa bude mít stejné stanovisko jako současná vláda. Prezidentské volby v USA jsou na podzim.

Čtěte také: Škromachovi se nelíbí Paroubkovo radarové ultimátum

Česko vyjednává s USA celkem o dvou smlouvách, které mají určit podmínky pro vybudování radaru ve vojenském újezdu Brdy. Vedle smlouvy SOFA je to hlavní smlouva, která bude již brzy zřejmě uzavřena.

Premiér Mirek Topolánek nedávno po setkání s americkým prezidentem Georgem Bushem ve Washingtonu řekl, že se věc podaří dořešit během pár dnů "doma" a dokument pak podepsat zhruba v době dubnového summitu NATO v Bukurešti.