radar_zakladna192.jpgMístopředseda vlády a ODS Petr Nečas výzvu ČSSD odmítl. "Nevidím důvod, proč se podvolovat náladám v podstatě extremistické strany," řekl vicepremiér ČTK. Sociální demokracie se podle něj svým "zarytým odporem" vůči americké základně dostává mimo okraj evropské politiky i členských států NATO. "Řadí se tím mezi extremistické strany," soudí Nečas.
 
 Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach uvedl, že by měl koaliční kabinet najít odvahu požádat sněmovnu o důvěru kvůli radaru, který neměla ve volebním programu žádná strana trojkoalice. Tím pádem podle lídrů ČSSD nemá kabinet mandát k tak závažnému rozhodnutí. Když vláda odvahu nenajde a o důvěru nepožádá, což Škromach očekává, bude prý sociální demokracie zvažovat vyvolání hlasování o nedůvěře.
 
 Až kabinet předloží dohody s Američany, sociální demokraté je podle dalšího místopředsedy Milana Urbana nepodpoří. "My budeme hlasovat proti, protože nejsou splněny podmínky, především to, že má být vypsáno referendum," prohlásil opoziční politik. "Konání referenda se vládní koalice zuřivě brání, i když je evidentně většina veřejnosti proti umístění amerického radaru v České republice. Topolánkova vláda vyjednávala o cizí vojenské základně za zavřenými dveřmi, bez jakéhokoliv férového dialogu s veřejností a opozicí," uvedl Hašek.
 
 Také závěry bukurešťského summitu NATO, podle něhož se má americký protiraketový deštník začlenit do obranného systému aliance, jsou podle socialistů příliš vágní.
 
 Kabinet se musí o důvěru sněmovny ucházet vždy po svém jmenování, může o ni ale znovu požádat i kdykoli během volebního období, pokud si chce otestovat svou pozici. Otázku důvěry může také spojit s nějakým konkrétním zákonem. Zatímco k vyslovení nedůvěry kabinetu je za každých okolností třeba aspoň 101 hlas, k získání důvěry stačí získat hlasy nadpoloviční většiny přítomných. Pokud ale sněmovna vládě důvěru nedá, znamená to totéž co vyslovení nedůvěry - kabinet musí podat demisi.
 
Opozice v tomto volebním období zkoušela vyslovit koaličnímu týmu nedůvěru už dvakrát - a dvakrát neuspěla.
Hlavní smlouvu o výstavbě radaru chtějí Češi a Američané podepsat asi za měsíc, příští týden by podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) měla být hotova i doplňková smlouva SOFA upravující pobyt amerických vojsk na českém území. Premiér Mirek Topolánek (ODS) už dříve uvedl, že obě chystané smlouvy s USA jsou prezidentské - musí je tedy nejdříve podepsat vláda, poté ratifikovat obě komory parlamentu a podepsat prezident.