Radar_Misov_192x128.jpgJednání starostů a místostarostů se zástupci ministerstva obrany o plánovaném budování amerického radaru v Brdech začalo dnes v Strašicích na Rokycansku za zavřenými dveřmi. Novináři, prý na žádost ministerstva, do sálu podle agentury ČTK nesměli.

Na protest proti tomu sál opustilo zhruba 20 starostů převážně ze Středočeského kraje vedení starostou Příbrami a poslancem Josefem Řihákem (ČSSD) a největším odpůrcem radaru, starostou Trokavce Janem Neoralem. Zhruba 30 zástupců obcí na jednání zůstalo. Po necelé hodině byli novináři na setkání vpuštěni, údajně na žádost ministryně obrany Vlasty Parkanové.

Starostové: Podobnou lustraci jsme od roku 1989 nezažili

Starosta Strašic Jiří Hahner, který celé setkání zorganizoval, uvedl, že není rád, že mají novináři zákaz vstupu, ale že vyhověl zhruba pěti telefonátům zástupců ministerstva obrany.

"Hned na počátku jsme chtěli o přítomnosti novinářů hlasovat, ale nebylo nám to umožněno," uvedl Řihák. Starosta Rožmitálu Josef Vondrášek dodal, že je ke slovu nepustil starosta Němčovic na Rokycansku Karel Ferschmann, který celou akci moderoval. Starostové, kteří na protest odešli, uvedli, že podobnou lustraci při příchodu nezažili od roku 1989.

"Musel jsem se vysvléknout téměř do trenýrek," uvedl s nadsázkou Vondrášek. Řihák dodal, že musel ukázat občanský průkaz a průkaz starosty, což se mu zatím nikdy nestalo. Hahnera mrzí, že právě vinou zákazu ministerstva se mohli zviditelnit zástupci ligy starostů proti radaru, kteří jeho stavbu razantně odmítají.

Parkanová po vstupu novinářů nicméně podle agentury ČTK řekla, že její resort žádný zákaz nevydal. "Celá akce byla organizovaná výhradně starosty," uvedla. Podle ní chtěli, aby byla první část diskuse vedena bez přítomnosti novinářů a zástupci ministerstva se tomu podřídili. "Poté jsem sama požádala, aby novináři mohli přijít," dodala. Podle ní na akci zůstalo 43 starostů a místostarostů a pouze deset odešlo.