radar-cz-192-128.jpgPodle Jana Pejška z tiskového oddělení ministerstva obrany součástí rozhovorů nebude diskuse o možné přítomnosti ruských zástupců na amerických základnách v ČR a Polsku.

V čele americké delegace stojí vyjednavač amerického ministerstva zahraničí Jackson McDonald, českou skupinu vede šéf sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Ivan Dvořák. Více informací by ministerstvo obrany mělo po dohodě s USA zveřejnit ve středu.

Příští týden v pondělí a úterý by měly následovat schůzky ke druhé propojené dohodě, kterou sjednávají diplomaté obou zemí. Českou republiku by na nich měl měl zastupovat náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

Návrat ruských vojsk vládní strany ani opozice nechtějí

Návrh dohody SOFA například řeší budoucí přístup Čechů na základnu, podmínky provozu automobilů, využívání zbraní a právní postavení základny a jejích pracovníků včetně případného pobytu americké obsluhy radaru na českém území.

O možné přítomnosti Rusů na amerických základnách v Polsku a Česku hovořil nedávno při návštěvě Prahy ministr obrany USA Robert Gates. Uvedl zároveň, že žádná americko-ruská dohoda se neobejde bez souhlasu české strany.

Zástupci české opozice, ale i vládních stran tyto úvahy ostře kritizovali, protože myšlenka návratu Rusů na české území je pro ně nepřijatelná. Premiér Mirek Topolánek při několika příležitostech řekl, že ruští vojáci na americké radarové základně v Brdech nebudou. Připustil ale, že ruští inspektoři by mohli mít možnost výstavbu i provoz americké radarové stanice monitorovat a kontrolovat.