klecove-luzko-192.jpgZákon klece a sítě už zakázal v ústavech sociální péče, praxi v psychiatrických léčebnách zatím reguluje metodika ministerstva zdravotnictví.

Ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková řekla, že ministr zdravotnictví Tomáš Julínek má do zákona zapracovat podmínky, za nichž budou moci zdravotníci použít omezující prostředky.

Čtěte také:
Ministerstvo zjistilo pochybení v ústavu, kde natáčela BBC

Uvedla, že jde o zásah do osobních svobod, který musí být upraven zákonem. Při prvním kontaktu s agresivním či rozrušeným pacientem má mít podle Stehlíkové každopádně přednost slovní uklidnění a jiné "nekontaktní prostředky".

"Až pak se mohou použít ruce, svěrací kazajka, upoutání či jiná omezující opatření, a to se souhlasem lékaře. O postupu musí zdravotnický personál vést detailní dokumentaci," dodala ministryně.

Evropský výbor kritizoval absenci zákona

S podnětem na úpravu omezujících prostředků ve zdravotní péči přišel výbor pro lidská práva a biomedicínu při Radě vlády pro lidská práva. Členové Rady vlády se loni v říjnu shodli se zástupcem ministerstva zdravotnictví, že se změny zapracují do novely zákona o péči o zdraví lidu nebo se zahrnou do paragrafového znění zákona o zdravotních službách.

Absenci zákonné úpravy používání omezujících prostředků ve zdravotnictví v České republice kritizoval mimo jiné Evropský výbor pro zabránění mučení (Committee for Prevention of Torture).

Čtěte také:
Rowlingová chce radit Česku s ústavní péčí

Používání omezujících prostředků včetně klecových a síťových lůžek zákon zakázal již v ústavech sociální péče, a to od ledna loňského roku. Přísnější podmínky pro užívání omezujících prostředků ve zdravotnictví zatím popsala pouze metodika ministerstva zdravotnictví z roku 2005.

Podle ředitele psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Ivana Davida se klecová ani síťová lůžka v psychiatrii téměř nepoužívají.