paroubek-radar-192-128.jpgOpozice ve středu ve sněmovně neuspěla s požadavkem, aby vláda ukončila, respektive přerušila jednání o umístění americké protiraketové základny v České republice.

 

Poslanci o návrzích usnesení hlasovali na závěr odpolední debaty, která se odehrála v rámci dlouho odkládané informace premiéra Mirka Topolánka o stavu vyjednávání s Američany. Dolní komora nakonec na návrh šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře vzala Topolánkovu informaci na vědomí.

 

Čtěte více o radaru

 

Komunisté chtěli, aby sněmovna vládu vyzvala k ukončení rozhovorů o základně. Kabinet by podle nich měl respektovat názor většiny veřejnosti, která podle průzkumů mínění radar nechce. Sociální demokraté neúspěšně navrhovali výzvu, aby vláda jednání o základně přerušila do doby, než bude zajištěna plná integrace amerického systému do struktury NATO.

 

Topolánek: NATO je jasně pro radar

 

Premiér ve středu ve sněmovně zopakoval, že americký protiraketový systém je potřebný jako obrana před reálnou hrozbou, kterou představuje například Írán. Na potřebě takové obrany podle něj panuje po bukurešťském summitu NATO jasná shoda i v Severoatlantické alianci. "Myslím, že to je vyřešený jistý problém, který řada z nás s touto otázkou měla spojený, a to je alianční charakter protiraketové obrany, nikoli pouze bilaterální. A to je dnes jak smluvně, tak v rámci usnesení z Bukurešti jednoznačně potvrzeno," řekl. Postupně podle Topolánka stoupá i podpora radaru u české veřejnosti.

 

Paroubek: Hrozba z Íránu je jen papírová

 

Podle sociálních demokratů naopak NATO zdaleka nemá jasno v tom, zda chce americký projekt obrany proti raketám dlouhého doletu přijmout. Předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že je nepravdivé i premiérovo tvrzení o stoupající podpoře pro radar mezi občany. Navíc hrozba z Íránu je podle opozičního lídra jen "papírovým tygrem", kterým vláda straší veřejnost.

 

Vicepremiér Petr Nečas (ODS) sociálním demokratům vyčetl, že v tak závažné bezpečnostní otázce "surfují na náladách veřejnosti". Politici jsou podle něj odpovědní za zajištění bezpečnosti země na desítky let dopředu a nemůžou hledět na to, zda jsou všechny jejich kroky populární. V této souvislosti připomněl, že většina české veřejnosti se stavěla i proti vstupu ČR do NATO. Přesto to podle Nečase byl správný a nutný krok, který dnes většina lidí hodnotí pozitivně.