radar-brdy__192x128_.jpgKabinet Mirka Topolánka teď ještě čeká, až se vyřeší problém ohledně daní v druhé, zatím neuzavřené dohodě o podmínkách pobytu amerických vojáků (SOFA). "Daňový problém" je tím posledním, co chybí k tomu, aby vláda obě dohody jako celek předložila parlamentu. Ve středu to prohlásil premiér Mirek Topolánek

Politici a diplomaté počítají s tím, že Česko a USA by mohly během pár týdnů jednání uzavřít a hlavní dohodu i smlouvu SOFA podepsat v červnu nebo červenci.

Hlavní smlouvu o umístění radaru měla původně americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová podepsat v Praze již začátkem května, nakonec ale nepřijela. Nyní vláda předpokládá, že obě smlouvy by mohly být podepsány společně.

Poté Topolánkovu vládu čeká těžký boj v parlamentu. Ve sněmovně, kde má jen křehkou většinu 102 hlasů, totiž zatím smlouvy s Američany nemají dostatečnou podporu. Proti jsou totiž kromě levicové opozice i někteří zelení, váhá i lidovec Ludvík Hovorka. Pokud obě komory parlamentu dohody schválí, dostane je k podpisu prezident Václav Klaus.

Čtěte více

Téma radaru se opět dostává i na mezinárodní půdu. První náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar je totiž v těchto dnech na návštěvě Ruska a jedná právě o americkém záměru postavit v Česku protiraketový radar. Hlavní rozhovory vede Pojar s náměstkem ministra zahraničí Vladimirem Titovem. A z Moskvy pro zatím vzkazuje, že průlom v jednáních podle očekávání nenastal.

Rusko nese americký plán postavit prvky protiraketové obrany ve střední Evropě nelibě. Moskva se bojí ohrožení svých zájmů, vlastní bezpečnosti a narušení strategické rovnováhy. Američané namítají, že protiraketový systém není namířen proti Moskvě a že chtějí Rusy do plánů nějakým způsobem zapojit.