radar-brdy__192x128_.jpgV diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekl náměstek ministryně obrany Martin Barták. Výroční zprávu podle něj zveřejní Vojenské zpravodajství v pondělí.

Podle Bartáka lze v souvislosti s výstavbou radaru zájem zahraničních tajných služeb předpokládat. "Otázkou je, kam až mohou zajít," řekl. Vojenská rozvědka má podle něj informace o aktivitách nejen ruských, ale i dalších agentů.

BIS i vojenská zpravodajská služba také podle náměstka aktivně brání tomu, aby ruští agenti skupovali pozemky okolo vojenského prostoru v Brdech, kde má protiraketová základna stát. "Strategické objekty nebo území nebudou v nepovolaných rukou, ať je to v okolí radarové stanice nebo jinde," řekl.

BIS ve své zprávě ve čtvrtek uvedla, že se ruské zpravodajské služby loni snažily kontaktovat a ovlivňovat politiky a média, aby zvýšily odpor české veřejnosti k vybudování americké protiraketové základny. Podle ní mohou být tyto aktivity součástí dlouhodobé kampaně ruské strany s cílem narušit integritu Evropské unie a NATO a izolovat Spojené státy.

Ministra vnitra Ivana Langra (ODS) zpráva vážně znepokojila. Uvedl, že by se dokumentem mohla v blízké době zabývat i vláda. Sněmovní branný výbor si na 1. října pozval na jednání šéfy všech tří českých tajných služeb a chce po nich, aby poslancům vysvětlili situaci.

Čtěte také:

Podle poslance a bezpečnostního experta ČSSD Jeronýma Tejce zareagoval předseda výboru pro obranu Jan Vidím (ODS) na zveřejnění zprávy neadekvátně. Zneužil podle něj svého postavení a nekompetentně se vyjadřoval. V diskusním pořadu Tejc řekl, že už před několika měsíci BIS varovala před růstem ruských zpravodajských aktivit v souvislosti s radarem. "Informace nebyly nové pro nikoho, kdo se o problematiku zajímá," řekl Tejc.

Podle něj se Vidím snaží zopakovat situaci, kdy před dvěma lety těsně před volbami do sněmovny byla zveřejněna zpráva šéfa policejního útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jana Kubiceho o údajném prorůstání organizovaného zločinu do politiky. Tejc řekl, že Vidíma vyzve k rezignaci.

V Česku stále převládají odpůrci radarové základny na českém území. Proti radaru bylo podle posledního průzkumu agentury STEM 44 procent dotázaných, pro se vyslovilo 35 procent, zbytek nevěděl.