hitler_akvarel_kresba__192x128_.jpgV Česku v těchto dnech knižně vyjdou malby nacistického vůdce Adolfa Hitlera. "Získali jsme je z dostupných zdrojů - ze starších knih, kde byly publikovány, z internetu," řekl vydavatel knihy Radomír Fiksa.

V Praze provozuje tetovací studio, o tetování či piercingu vydal v nakladatelství Sowulo Press již dříve několik knih.

Kniha Adolf Hitler - Akvarely se podle něj objeví v běžné knižní distribuci koncem týdne.  Publikace je podle Fiksy původní, obsahuje jen střídmý textový doprovod, který například rozděluje Hitlerovo "umělecké dílo" na jednotlivé etapy. Podle Fiksy však neobsahuje historické ani odborné zhodnocení jeho tvorby.

Čtěte také

Práce připisované Hitlerovi se občas objevují v aukcích, před dvěma lety se v Británii série 21 akvarelů a skic vydražila za 115 000 liber (tehdy bezmála pět milionů korun). Šlo vesměs o krajinky, které mladý Hitler namaloval v době první světové války, kdy sloužil jako německý voják na západní frontě.

Ti, kdo tehdy obrazy dražili či o ně projevili zájem, uváděli, že v tomto případě nejde o Hitlera-válečníka nebo Hitlera-diktátora. Obrázky totiž vznikly dávno předtím, než se jimi stal.

Kolekce maleb pozdějšího nacistického vůdce se našla na půdě domu v Belgii, kde ji zřejmě v roce 1919 nechala při návratu domů rodina válečných uprchlíků z Francie.

Český případ Mein Kampf 

V létě 2005 vyvolala rozruch jiná dražba v Kanadě. Dražily se čtyři skici a dvě vánoční přání z Hitlerovy pozůstalost, což vzbudilo ostré protesty tamních Židů. Ti označili dražbu děl muže, který stál u zrodu holokaustu, za urážku.

Podobná debata proběhla svého času také v Česku, když vydavatel Michal Zítko uvedl na trh knihu Mein Kampf. Případ se táhl několik let.

V roce 2000 byl Zítko odsouzen k třem letům nepodmíněně a dvoumilionové pokutě. O pět let později ale Nejvyšší soud Zítka zprostil viny.