mirek_topolanek_ods__192x128_.jpg"Jako předseda ODS budu respektovat případné rozhodnutí prezidenta republiky Václava Klause přerušit vazbu k politické straně, kterou zakládal a jejímž je čestným předsedou," prohlásil v pátek premiér Mirek Topolánek.

Reagoval tak na informace, podle nichž prezident zvažuje odchod z ODS a spolu se "svými lidmi" založení nové euroskeptické strany.

Topolánek: Klaus zřejmě nepřijde na kongres

Topolánek dodává, že pro něho "nejde o překvapivý ani o zcela nový fakt." Premiér Klausova slova chápe "jako zřejmě odmítavou odpověď na pozvání na Kongres ODS."

Ostřejší slova v pátek volil předseda senátu Přemysl Sobotka (ODS). Prezident by podle něho podporou nové strany popřel vše, co celá léta dělal.

"Nepředpokládám, že by zrada byla členy ODS odpouštěna," uvedl předseda Senátu na dotaz, zda by nová strana oslabila ODS. Připomněl přitom takzvaný sarajevský atentát před 11 lety, který byl namířen proti Klausovi a vedl k odštěpení US-DEU.

Němcová: Prezident je prostě nespokojen

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová pokládá zprávy o případné nové straně a Klausově odchodu z ODS za spekulace. "Pan prezident nikde nic oficiálně neoznámil. Hmatatelný důkaz, že je zde skupina, která stranu zakládá, není," řekla.

Čtěte také

"Já jsem slyšela pana prezidenta několikrát, jak říkal, že odejde z ODS už před řadou let. Takže to beru spíše jako výraz toho, že je nespokojen s děním v ODS," poznamenala.

Bém: Jsou i jiné možnosti než zakládat novou stranu

Možnost založení nové pravicové strany zpochybňuje i jeden z těch, o nichž se v této souvislosti nejhlasitěji hovoří - současný první místopředseda ODS a Topolánkův rival Pavel Bém.

"Já si nemyslím, že nezbývá nic jiného než založit novou stranu. ODS rozhodně není paralyzovaná, v žádné klinické smrti," říká Bém, který za týden na kongresu ODS vyzve předsedu stany a premiéra Mirka Topolánka k boji o křeslo předsedy.

Bém nicméně připouští, že vnímá "rozčarování prezidenta ze situace v ODS".

ODS na podzim výrazně prohrála senátní i krajské volby a Topolánek od té doby hovoří o nutnosti stranické sebereflexe. Klaus mu ale vyčítá například i podporu Lisabonské smlouvy.

Nová strana? Bude, říká Petr Mach z CEPu

Senátor ODS a kritik EU Jaroslav Kubera má za to, že "účel cvičení", tedy šíření informací o nové straně, je přípravou na případné rozštěpení ODS na jejím kongresu a možný Klausův rozchod s ODS.

"Zřejmě se ti nespokojenci s Lisabonskou smlouvou chystají kandidovat do Evropského parlamentu v naivním domnění, že konečně otočí kolo dějin zpět," míní Kubera. Nová strana by podle něj mohla být pravicovým partnerem ODS. Vzhledem ke Klausovým zkušenostem si Kubera nemyslí, že by to byla akce na podporu Béma proti Topolánkovi.

Vznik podobné strany je přitom podle výkonného ředitele Centra pro ekonomiku a politiku (CEP) Petra Macha ve stadiu úvah. Klaus by podle svého vyjádření pro MfD podpořil stranu, spřízněnou s hnutím Libertas irského euroskeptika Declana Ganleyho, s nímž se při nedávné návštěvě Irska setkal.

"To, že vznikne Libertas nejenom v ČR, ale i dalších zemích EU a že se pokusí rázným způsobem vstoupit do Evropského parlamentu, to není žádné tajemství," řekl v pátek Mach, médii označovaný za jednoho z mužů v pozadí vzniku české euroskeptické strany.

"Já myslím, že to neví nikdo, ani pan Ganley," odpověděl na otázku, kdo českou Libertas plánuje založit. "Všechny ty zprávy v médiích jsou spekulace. Tak jak já jsem mluvil s panem Ganleym, tak vše je ve fázi úvah. Nikdo nic nezakládá, nevím o tom, že by někdo sbíral nutné podpisy a chodil s nimi na ministerstvo vnitra," dodal.