Sobotní rozchod Václava Klause s občanskými demokraty dostane v nejbližších dnech razítko.

"Už je jisté, že nová pravicová strana vznikne," řekl včera HN Petr Mach. Právě ředitel Klausem založeného think-tanku Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) je motorem příprav.

"Jména a detaily zveřejníme v horizontu dní, možná pár týdnů," dodal třiatřicetiletý ekonom. "Uděláme zřejmě tiskovou konferenci, kde představíme organizační výbor," upřesnil.

Mimochodem, CEP byl jediným z think-tanků blízkých ODS, který neměl na kongresu svůj stánek. O pozornost delegátů a novinářů se ucházely eStat.cz, Liberální institut i Cevro, Klausův CEP poprvé ve své desetileté historii chyběl, stejně tak Mach; účast údajně stopnul sám Topolánek.

Možná za rok

Lidé z prezidentova okolí už oslovili několik možných spolupracovníků či potenciálních členů. Jedním z nich byl i bývalý liberecký hejtman Petr Skokan.

"Kontaktovali mě. Zatím chci zůstat členem ODS, ale kdo ví, co bude v roce 2010," odpověděl HN neúspěšný kandidát na senátora. Právě jemu před říjnovými volbami vyjádřil Klaus osobní podporu.

Byl to také Skokan, kdo na kongresu jako jeden z prvních přivítal prezidenta a kdo pronesl zřejmě nejkritičtější projev vůči Mirku Topolánkovi.

Jak se prezident odstřihl od strany, kterou zakládal

Dalším z možných přeběhlíků z řad ODS by kromě Skokana mohl být Klausův poradce a někdejší poslanec Jiří Payne. Toho se HN na Machovu iniciativu ptaly již před kongresem: "Sám se možností vzniku nové pravicové strany zabývám již několik let." S ředitelem CEP prý Payne domluven nebyl, ale spolupráci nevyloučil.

"Bavíme se o tom hodně i s prezidentem, máme na uvolněný prostor vedle ODS shodný názor," vysvětlil nynější podnikatel Payne. Deník Právo minulý týden napsal, že mezi sympatizanty nového politického projektu je údajně také několik nespokojených poslanců zvolených za ODS.

Dění na kongresu jsme sledovali ON-LINE

Sobota: Den, kdy Václav Klaus opustil ODS

Neděle: Den, kdy se Mirek Topolánek stal staronovým předsedou

Samotný Václav Klaus se už nechal slyšet, že novou pravicovou stranu by uvítal. Prý je třeba, aby přišla partaj, která by reprezentovala "realističtější" pohled na EU.

Petr Mach už také naznačil, čím by se strana měla odlišovat od občanských demokratů - neměla by podléhat enviromentalistickým trendům a měla by vystupovat proti Lisabonské smlouvě a federalistickým snahám uvnitř EU.

Železný a Libertas

"Můžete se spolehnout, že nemám ambici ucházet se o místo v europarlamentu," řekl na kongresu ex-hejtman Skokan. Narážel tím na úvahy, že by v Česku mohla kvůli eurovolbám 2009 vzniknout pobočka irského euroskeptického hnutí Libertas, za kterým stojí kontroverzní miliardář Declan Ganley. 

Tento týden by se mělo rozhodnout, zda se Libertas zúčastní voleb do europarlamentu příští rok na jaře. Bude to záviset na tom, jak se europoslanci postaví k irskému "ne" Lisabonské smlouvě. "Podle toho se rozhodneme," řekl HN zakladatel Libertas Declan Ganley.

O víkendu vyšlo najevo, že Ganleymu pomáhal s registrování Libertas bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný. V rozhovoru pro MF Dnes řekl: "Byl jsem společně s několika dalšími lidmi před několika týdny zakladatelem evropské strany Libertas, která má kořeny v Irsku."

Že by ale chtěl iniciovat příchod Libertas přímo do Česka, europoslanec a předseda de facto neexistující strany Nezávislí demokraté popřel.

081208_03b.jpg