kultura__192x128_.jpgNa akci, která odstartovala takzvané Dny neklidu, se sešli divadelníci, výtvarníci, tanečníci, hudebníci a další umělci. Podle pořadatelů z Iniciativy pro kulturu byl vždy přístup Prahy ke kultuře vzorem pro další města, a jde tedy o kulturu v celé zemi. V úvodu sedmihodinového koncertu na to před zhruba třemi sty diváky poukázal ředitel Národního divadla v Praze Ondřej Černý.

"Národní divadlo je dotováno ministerstvem kultury a dostatečně. Nejsme ti, kteří protestují, ale jsme součástí pražské kultury a nemůže nám být lhostejno, co se v Praze děje," řekl Černý. Zdůraznil, že pódium nebude předmětem politických deklarací a grantových půtek, ale místem dobré muziky.

Do večera se na protestním koncertu mají představili například členové Dejvického Divadla, krachujícího Semaforu a Divadla v Celetné, Lenka Dusilová, Karel Plíhal, Yellow Sisters, David Kraus, Vodňanský se Skoumalem, Andrea Kalivodová a Natálie Kocábová a The Plastic People of the Universe.

Čtěte také:

Další schůze s divadelníky má být 28. května

Petice za Prahu kulturní obsahuje již přes 20.000 podpisů. Její signatáři kritizují nový systém grantů, podle nich nepřipravenou transformaci městských divadel a přístup magistrátu hlavního města k takzvané neziskové kultuře. Radní Richter ve čtvrtek připustil, že by systém pražských kulturních grantů mohl doznat změn a chce jednat, což podle něj nelze dělat na náměstích. Po znesvářených umělcích však požaduje, aby se dohodli. Další schůzku obou stran svolal na středu 28. května.

Už o den později však chtějí nespokojení divadelníci opět demonstrovat před budovou magistrátu. Uskuteční se tam totiž zasedání zastupitelstva, jehož členové v dubnu požadavky petice odmítli. Patří k nim mimo jiné Richtrovo odvolání, zrušení dotace na vstupenku, oddělení podpory neziskových a komerčních kulturních zařízení a urychlené řešení situace subjektů, které mají finanční potíže.