srpen_1968_invaze_tank__192x128_.jpgSrpnová invaze pěti armád Varšavské smlouvy si v Československu do konce roku 1968 vyžádala podle nových informací celkem 108 mrtvých, zhruba 500 těžce zraněných osob a další stovky lehce zraněných lidí.

Nejmladší zjištěnou obětí byl dvouletý slovenský chlapec, kterého na silnici srazila sovětská vojenská cisterna, nejstarší obětí se stala dvaaosmdesátiletá česká důchodkyně. Vyplývá to z aktualizovaných údajů, které na svém webu www.ustrcr.cz/cs/srpen-1968 shromáždil Ústav pro studium totalitních režimů. Původní průzkumy uváděly o 14 obětí méně.

Vojska Sovětského svazu, Bulharska, Maďarska, Německé demokratické republiky a Polska vpadla na území Československa bez vědomí tehdejších státních orgánů.

Čtěte také

Řada československých obyvatel byla zabita nebo těžce zraněna hned v první den okupace - 21. srpna 1968. Nejvíce osob tehdy zahynulo při střetu sovětských vojáků s neozbrojeným davem u budovy Československého rozhlasu v Praze, lidé ale umírali i v dalších městech a obcích, například v Liberci, Brně, Bratislavě či Košicích a oběti přibývaly i v dalších dnech.

Pozůstalí mohou žádat o odškodnění

K celkovému počtu 108 mrtvých dospěli historici po prozkoumání dokumentů komunistické Veřejné bezpečnosti, prokuratury, zdravotníků i vojenských orgánů. Starší a nižší údaj o obětech vycházel ze souhrnné zprávy VB a vojenské prokuratury, číslo se navíc vztahovalo jen na období končící 17. prosincem. Aktuální údaje o obětech se i s dalšími podrobnostmi objeví v publikaci, kterou chce ústav, jemuž předsedá Pavel Žáček, vydat letos 21. srpna ke 40. výročí okupace.

Pozůstalí po zahynulých při okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy mohou podle tři roky starého zákona požádat stát o jednorázové finanční odškodnění od 30.000 do 150.000 korun podle míry jejich postižení. Mnozí žadatelé ale byli odmítnuti s tím, že dostali odškodnění již za minulého režimu. Na základě tehdejších právních předpisů ovšem mohli získat jen mnohem nižší finanční kompenzaci. Tvrdost stávajícího zákona chce odstranit Senát novelou, podle níž by se těmto žadatelům mělo odškodnění pouze snížit o již vyplacenou částku. Minulý měsíc podpořila návrh senátorů vláda.