ruce-radar-usa-cz-192-128.jpg Česká republika se podle vyjednané smlouvy bude moci podílet na vývoji prováděcích plánů pro případ nepřátelského útoku. Jedná se o předem naprogramovaný návod pro použití systému protiraketové ochrany v Evropě. Vyplývá to z informací ministerstva zahraničí, které získala ČTK.

 

Čtěte také
 

 

Smlouva, která čeká na podpis ministrů zahraničí ČR a USA a na ratifikaci parlamentu, dále zmiňuje závazek o koordinaci mezi NATO a USA při vývoji schopností protiraketové ochrany aliance. Smlouva také obsahuje prohlášení USA o záměru operační součinnosti s vyvíjející se protiraketovou ochranou NATO.

Plány pro případ raketových útoků budou předem vytvořeny pro různé situace a Češi se na nich budou podílet. Například by se podle české diplomacie jednalo o situaci, kdy na spojence poletí šest nepřátelských střel, z nichž jedna by mířila na Prahu. Střela na českou metropoli by mohla být pro větší jistotu zneškodněna dvěma antiraketami, zatímco jiné jen jednou antistřelou.

V případě vystřelení 11 nepřátelských střel, což je o jednu více, než má být ochranných protistřel v Polsku, by se jedna musela nechat dopadnout na cíl. I v tomto případě by to podle ministerstva nebyla ta, která by letěla na ČR.

"Pochopili jsme z jednání, že není důležité, kdo mačká knoflík, ale jak je ten systém naprogramován," řekla ČTK ředitelka bezpečnostního odboru ministerstva Veronika Kuchyňová Šmigolová. Podle ní bude plánovaná radarová základna v ČR a s ní propojené silo s deseti antiraketami v Polsku primárně pilířem na ochranu Evropy, pro Ameriku je druhotný, neboť má i jiná zařízení na svém území. Američané se obávají například napadení ze zemí jako je Írán či Severní Korea.

Američané se ve smlouvě přímo zavazují chránit a bránit Česko před možným útokem balistickými raketami, což je podle české diplomacie výjimečná dvoustranná bezpečnostní záruka. A pokud by Česku hrozil teroristický útok, Spojené státy přijaly závazek spolupracovat při odstraňování této hrozby. Mohlo by se to týkat mimo jiné i hrozby útoku na pražské sídlo Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) i na samotnou radarovou základnu.