paroubek_havel_jiri_cssd__192x128_.jpgOpoziční ČSSD v pondělí odmítavě reagovala na zprávu HN, podle které chtějí sociální demokraté, dosud to striktně odmítající, zavést školné.

Jak zjistily HN, sociální demokraté hodlají zavést penalizační poplatky pro vysokoškoláky, kteří mají horší prospěch a častěji opakují zkoušky. Počítá s tím takzvaná Zelená kniha - první návrh změn, které ČSSD plánuje pro případ, že vyhraje volby.

Čtěte více o ČSSD a poplatcích ve školství

Jiří Paroubek k tomu v pondělí prohlásil, že ČSSD rozhodně poplatky zavést nechce. "Není tomu tak, nikdy tomu tak nebylo a nebude tomu tak v mnoha nejbližších letech," řekl rezolutně.

Poté také Paroubek dodal, že Zelená kniha dosud existuje jen v návrhu. Hotova má být po vnitrostranické diskusi až ve druhé polovině října.

Jak se však ukázalo, jde hlavně o definiční spor, zda to, co ČSSD chce zavést, je školné, či nikoli. Jak totiž zdůraznil stínový ministr školství Jiří Havel, v návrhu Zelené knihy se o poplatcích skutečně uvažuje. Jde ale především o penalizaci, nikoliv zavádění plošného školného.

Výnos z poplatků za opakované zkoušky by podle Havla šel přímo do rozpočtů škol. A byl by "penalizací za zneužívání principu solidarity".

Studium není zdarma, říká ČSSD

A jak si ČSSD penalizační poplatky vlastně představuje? "Za opakovanou zkoušku by student mohl platit například 200 korun, za horší prospěch pak 100 korun za semestr. Částku, počet opakování i prospěchový průměr by si určovaly samy školy," řekl HN Havel.

Cílem poplatků podle něj je, aby studenti pocítili, že studium není zdarma. "Nelze pominout výchovný efekt a stimulaci dobrých výsledků studia," píše se v dokumentu.

Současná vláda vedená ODS naopak prosazuje zavedení plošného školného. Riziko, že by poplatky zvýhodňovaly majetnější studenty, pak chtějí občanští demokraté údajně odvrátit takzvaným principem odloženého školného. Podle něj student začne peníze splácet až ve chvíli, kdy si bude vydělávat. Za veřejně prospěšné profese, například za učitele, by část dluhu splácel i stát. V programovém prohlášení se Topolánkova vláda nicméně zavázala, že školné do roku 2010 nezavede.