tomas-julinek-gesto-rozhovor__192x128_.jpgProsadil v Česku poplatky u lékaře, jako první ministr hodlá říct českým pacientům, na jakou péči mají nárok ze zdravotního pojištění, dá lidem možnost připlatit si legálně na nadstandard, chce prodat menší zdravotní pojišťovny soukromníkům a ještě do minulého týdne chtěl změnit největší české nemocnice na akciové společnosti, za jejichž dobré hospodaření měli ředitelé ručit vlastním majetkem.

Teď ale musí Julínek kousek po kousku od svých reforem ustupovat. Nutí ho k tomu jak menší koaliční strany, tak i premiér Mirek Topolánek, který se snaží pomocí ústupků lidovcům a zeleným udržet čím dál vratší vládní koalici.

Půjde to i bez akciovek

Největší ústupek zatím musel Julínek udělat minulý pátek, když sněmovna hlasovala o návrhu stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha na zákaz privatizace zdravotnických zařízení.

Topolánek chtěl zabránit tomu, aby pro Rathův návrh hlasovali lidovci, a proto veřejně slíbil, že vláda i ministerstvo zdravotnictví odstupují od plánu převést fakultní nemocnice na akciové společnosti.

"Jednoznačně garantuji to, že fakultní nemocnice ani rozhodnutím ministerstva, ani rozhodnutím vlády převáděny na akciové společnosti nebudou," slíbil Topolánek.

Čtěte také

Zabránil tím sice schválení Rathova návrhu, ale zároveň udělal zatím největší zásek do Julínkovy reformy zdravotnictví. A Topolánek v České televizi řekl, že reforma velkých nemocnic, kterými ročně proteče přes 40 miliard, není zas až tak důležitá.

"Není to základ reformy zdravotnictví. Tomáš Julínek to ví, i když se na mě může zlobit," vzkázal svému ministrovi zdravotnictví Topolánek. Julínek přitom s převodem fakultních nemocnic na akciové společnosti jednoznačně počítal. "Od převodu nemocnic na akciové společnosti neustoupíme. Je nutné k tomu, aby se nemocnice přestaly zadlužovat," říkal ještě před dvěma týdny Julínkův náměstek Marek Šnajdr.

Vynucené výjimky pro děti

Podobně musel Julínek před týdnem změkčit i první část své reformy - zdravotnické poplatky. Julínek by chtěl, aby poplatky neměly žádné výjimky. Říká, že jen tak budou poplatky fungovat jako ochrana proti zneužívání zdravotní péče.

Jenže lidovci a zelení ho dotlačili k tomu, aby od poplatků v ordinacích osvobodil děti do šesti let, aby odpustil poplatky v nemocnicích novorozencům a aby se roční strop pro děti do 15 let snížil z pěti na tři tisíce korun. A to ještě někteří vládní poslanci připouštějí, že by mohli hlasovat pro návrh ČSSD na osvobození dětí do 18 let.

Julínek ale nezačíná prohrávat jen svůj boj o reformu zdravotnictví. Pomalu se od něj začínají distancovat i někteří hodně vlivní politici ODS. Například hejtmani z ODS si nepřejí, aby s nimi jejich ministr zdravotnictví vystupoval při jejich předvolební kampani.

Nejreformnější ministr se tak v reformní vládě pomalu začíná stávat otloukánkem, kterému všichni okolo naznačují, že by měl ze svého reformního nadšení ubrat.