Senátor Vladimír Dryml (ČSSD) v pondělí podal trestní oznámení na šéfa dopravní policie Leoše Tržila kvůli jeho příkazu o plošném provádění dechové zkoušky na alkohol u všech kontrolovaných řidičů.

Dryml dnes uvedl, že chování dopravní policie považuje za šikanu. Reakci Tržila zjišťujeme. "Považuji chování policie za šikanu a návrat jejich činnosti před rok 1989. Jde o zásah do osobních práv občanů," uvedl Dryml. 

Opatření podle senátora nemá oporu nejen v českém zákoně, ale ani ve směrnicích Evropské unie. Tržil sdělil, že o trestním oznámení nic neví. Podle něho jsou však dechové zkoušky u řidičů jasně vymezeny silničním zákonem.

Nařízení o dechové zkoušce při každé silniční kontrole platí od 1. ledna. Dopravní policisté tak chtějí předejít vysokému počtu nehod pod vlivem alkoholu. Za odmítnutí dechové zkoušky hrozí vysoké sankce - pokuta až 50.000 korun a zákaz řízení až na dva roky.

Jízdu pod vlivem alkoholu a drog budou moci soudy trestat až ročním vězením, při opakování deliktu může jít hříšník do vězení až na tři roky.

Česko jako unikát 

Pokud je dechová zkouška pozitivní, čeká řidiče odborné měření, jehož výsledek je už možné použít jako důkaz u soudu. Řidiči už tedy nemusí podstoupit odběr krve.

Česko se tak stalo jedinou zemí EU, ve které musí zkouškou projít každý kontrolovaný řidič. Doposud policisté testovali alkohol v dechu namátkově, povinně jen u dopravních nehod.

Povinné dechové zkoušky vítají především odborníci na silniční bezpečnost. Počet lidí, kteří při dopravních nehodách zemřeli kvůli alkoholu, se totiž stále zvyšuje. Od ledna do konce listopadu tak přišlo na silnicích o život 83 lidí, což bylo více než za celý loňský rok.

Hlídky dopravní policie už dostaly stovky certifikovaných přístrojů Dräger, jejichž měření soudy uznávají jako krevní testy.

Testování drog ze slin řidiče se od začátku roku 2010 nezmění. I nadále bude prováděno jen při důvodném podezření policistů, že řidič je pod vlivem omamných látek.

Opravdu se stalo: Vzali mu řidičák, opil se, sedl do liazky, třikrát boural - čtěte ZDE