Nejvyšší soud (NS) potvrdil dvouletý trest vězení, který Krajský soud v Brně vyměřil bývalému brněnskému strážníkovi Pavlu Kyprovi za zbití a týrání čtrnáctiletého romského chlapce. Kypr pomáhal dalšímu strážníkovi Pavlu Trenzovi, jenž se chtěl pomstít za přepadení a okradení svého syna skupinou romských výrostků. Chlapce odvezli do lesa a přikládali mu k hlavě služební zbraň.

Kypr si na rozdíl od stejně potrestaného Trenze podal dovolání k Nejvyššímu soudu, který podnět v neveřejném zasedání odmítl jako zjevně neopodstatněný, potvrdil mluvčí NS Petr Knötig. Rozhodnutí krajského soudu podle něj stojí na dobře provedeném dokazování a je správně odůvodněno.

Loni v červnu byl na brněnském náměstí Svobody okraden a zbit Trenzův třináctiletý syn. Strážníci se rozhodli vzít spravedlnost do svých rukou. Den poté ve službě vyhledali dva romské chlapce, které podezřívali z podílu na útoku. Jednoho vysadili z auta v ulici Cejl, druhého odvezli do lesa mezi městskými částmi Útěchov a Soběšice.

Trenz jej podle rozsudku bil, a když chlapec začal utíkat, srazil jej na zem. Pak mu přiložil zbraň ke spánku a levému oku a naprázdno zmáčkl spoušť. Kypr hochovi násilím otevřel ústa a zbraň mu společně vložili ještě do úst. Chtěli, aby jim řekl jména dalších výtržníků. Když neuspěli, pustili jej.

Obhajoba obou strážníků tvrdila, že rozsudek stojí jen na svědecké výpovědi nedůvěryhodného nezletilého. Expertizy ovšem prokázaly, že chlapec přišel do styku se zbraní. Podle navigačního systému byl vůz strážníků skutečně v místě, které hoch označil.

Městský soud v Brně původně odsoudil oba muže ke dvouletému vězení s podmínečným odkladem na pět let. Po odvolání žalobce i odsouzených se případem zabýval krajský soud, který trest zpřísnil. Vyhověl tak námitkám státního zástupce Zdeňka Adámka, který zdůraznil, že se činu dopustili strážci pořádku. "Ať už tomuto činu předcházelo cokoliv, není možné brát spravedlnost do svých rukou," řekla tehdy soudkyně Markéta Jirsová.