sobotka_premysl_192x128.jpgPoslanci a senátoři, kteří se podepsali pod výzvu k neplacení poplatků u lékaře, by se měli podle předsedy horní komory Přemysla Sobotky (ODS) vzdát svého mandátu. Sobotka, původním povoláním lékař, to dnes uvedl ve svém prohlášení.

Šéf Senátu má tak podobný názor jako premiér Mirek Topolánek (ODS), který včera řekl, že "zákon nemůže porušovat nikdo."

"Pokud senátor či poslanec aktivně svým podpisem vyzývá k nedodržování zákonů této země, měl by ze své ústavní funkce odstoupit," uvedl Sobotka. Připomněl, že zákonodárci se při nástupu do funkce složením ústavního slibu zavázali zachovávat českou ústavu a zákony.

Výzvu podepsalo několik desítek politiků, umělců, akademiků a dalších signatářů. Občané by podle nich od Nového roku neměli platit regulační poplatky ve zdravotnictví, a to až do rozhodnutí Ústavního soudu, který má na základě stížnosti poslanců ČSSD posoudit soulad poplatků s ústavním pořádkem.

Text výzvy a názory na ni čtěte ZDE.

Ústavní stížnost připomněl i Sobotka jako jeden z legitimních způsobů, jak mohou zákonodárci vyjádřit nesouhlas se zněním zákonů. "Ale výzva k nedodržování zákonnosti je naprosto nepřijatelná a ti, kteří tak učinili, se sami zbavili legitimity zákonodárce," uvedl Sobotka. Z ústavních činitelů výzvu podepsali například poslanci Jiří Dolejš (KSČM), David Rath a Bohuslav Sobotka, ze senátorů Alena Gajdůšková a Milan Štěch (všichni ČSSD).

Výzva se opírá o Listinu základních práv a svobod, podle níž mají občané na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči.

Právník: Ústavní soud by měl poplatky pravděpodobně zrušit

S autory výzvy se částečně ztotožňuje právník Ondřej Dostál z Centra pro medicínské právo. Pokud některým skupinám lidí znemožní regulační poplatky přístup ke zdravotní péči, jsou podle Dostála v rozporu s Listinou základních práv a svobod. "Pokud Ústavní soud přijme argument slovenského Ústavního soudu z roku 2003, tak by pravděpodobně měl poplatky zrušit," citovala agentura ČTK dnešní vyjádření Dostála.

Jiný názor ale má například mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Podle něho je bezplatnost zdravotní péče omezena i podmínkami, které stanoví zákon.

Inkriminovaný článek z Listiny základních práv a svobod, který se bezplatné péče týká, doslovně uvádí následovné: "Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon."