radar-penize-192-128.jpgKabinet premiéra Topolánka schválil návrh rozpočtu vládní komise pro rozvoj brdského regionu. Obce, v jejichž blízkosti má vyrůst americký protiraketový radar, by pro své projekty měly získat celkem 1,25 miliardy korun. Je to zhruba třikrát méně, než starostové původně požadovali.

Řadu projektů proto museli odložit. Místní mají získat hlavně novou infrastrukturu, a to i v případě, že Spojené státy nakonec radarovou základnu u Míšova na Plzeňsku nevybudují.

Čtvrt miliardy korun by mělo plynout do oprav silnic v regionu, stejnou částku stát věnuje obcím na financování projektů. Další peníze si už ale obce musejí zajistit samy, a to jak z národních, tak evropských fondů.

Starostové: Peníze nedostaneme

Starosta obce Sedlice Gabriel Synek pro server iHNed.cz uvedl, že vládou přislíbenou částku obce nedostanou. "Ty peníze jsou naprosto nereálné, ve výsledku dostaneme od vlády zhruba polovinu," řekl. "Budeme samozřejmě od vlády požadovat kompenzace, ale nevěřím, že uspějeme," dodal. Jeho mínění serveru potvrdil také starosta obce Skořice Miloslav Suchý.

Část obcí chce jako kompenzaci za případné umístění radarové stanice navrácení historického majetku na území újezdu či možnost hospodařit v lesích v okrajových částech, které armáda bezprostředně nevyužívá. Další požadavek se týká vybudování cyklostezky přes vojenský prostor, starostové o tom vedou jednání s ministerstvem obrany. Podle posledních informací by cyklostezka mohla být přístupná v polovině roku.

O možnosti postavit v Brdech radar se zatím stále jedná. Protiraketový systém má chránit USA a Evropu proti případné raketě vystřelené například z Íránu či jiných rizikových zemí. Většina Čechů podle průzkumů není záměru Američanů nakloněna.