Sociální demokracie znovu předloží Poslanecké sněmovně návrh zákona o jednorázovém referendu, ve kterém by občané rozhodli o radaru, který chtějí Spojené státy postavit v Brdech. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Současně rozdal novinářům kopii dopisu, ve kterém vytkl premiérovi Mirkovi Topolánkovi (ODS), že chce o umístění radaru jednat s americkým prezidentem, aniž by o postoji vlády, s nimž jede do USA, informoval veřejnost a nejsilnější opoziční stranu.

Topolánek se setká s Georgem Bushem v USA 27. února. Smlouvy k radaru do USA ale nepřiveze. Ministerstvo obrany nedávno uvedlo, že další jednání o bilaterální smlouvě SOFA k pobytu amerických vojáků v Česku se bude konat počátkem března.

"V každém případě sdělte, prosím, v Bílém domě, že ČSSD, která velmi pravděpodobně v dohledné době převezme vládní odpovědnost, trvá na tom, aby se o radaru rozhodlo v referendu za účasti všech občanů," uvádí Paroubek v dopise. Návrh zákona o zvláštním referendu k základně připravili poslanci ČSSD a KSČM už v minulosti. Sněmovna ho ale říjnu 2007 odmítla. K jeho přijetí by totiž bylo třeba ústavní většiny 120 poslanců a sociální demokraté s komunisty takovým počtem hlasů nedisponují.

Současně šéf nejsilnější opoziční strany dnes pohrozil, že budoucí vláda ČSSD odmítne jakékoliv kroky, "které by se pokusily obejít demokratické procesy přiměřené skutečnosti, že se jedná o suverenitu a národní bezpečnost České republiky". Paroubek se dovolává bývalého náměstka ministra obrany USA Philipa Coyla, který při nedávné návštěvě v Česku hovořil o nespolehlivosti amerického protiraketového obranného systému, jehož součástí má základna být. Zastánci radaru ale Coylovi vytkli, že už nemá mnoho let čerstvé informace, a proto jeho závěry neodpovídají skutečnosti.

Závažné signály svědčící v neprospěch radaru přicházejí podle Paroubka také z kampaně amerických prezidentských kandidátů. Je z nich zřejmé, že snaha po co nejrychlejším umístění radaru v Česku a protiraketové základny v Polsku může s nynější americkou administrativou skončit. Nelze podle Paroubka přehlédnout prohlášení zahraničně politického mluvčího volebního štábu kandidátky Hillary Clintonové Richarda Holbrooka, že protiraketový štít neprokázal účinnost a že je třeba se obávat spíše než íránských raket teroristických útoků takového typu, které se staly v Londýně a v Madridu.