Policie_doprava__192x128_.jpgMéně "papírování", více času na hlídkování v ulicích, na nebezpečných místech na silnicích nebo v oblastech s větší mírou pouliční kriminality. Tak bude podle ministerstva vnitra vypadat od začátku příštího roku Policie České republiky.

"Policejní reforma je největší systémovou změnou v policii za posledních padesát let," říká ministr vnitra Ivan Langer. Podle něj veřejnost dosud nemohla naplno pocítit změny prováděné policejní reformou. Už brzy by je však podle něj měli poznat i obyčejní občané. Nový zákon o Policii ČR, který všechny zásadní změny přináší, nabyde účinnosti 1. ledna 2009. "Tímto datem vstupuje česká policie do transformační fáze reformy," říká Langer.

Podle ministerstva vnitra se bude Policie ČR měnit takřka od základů. Změny mají nastat jak v organizaci práce policie, tak v personální i ekonomické oblasti. "Hlavním cílem reformy bylo odbourání nepolicejních činností. Policie už nebude nahrazovat práci někoho jiného. Bude tam, kde ji daňoví poplatníci skutečně očekávají. Bude především působit preventivně, protože represe je až posledním řešením," popsal změny v policii Vladimír Řepka z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Policistům ubydou zbytečné povinnosti

Podle nového zákona nebudou policisté už nahrazovat pořadatelskou službu při sportovních a kulturních akcích, jako tomu bylo dosud. Zasahovat při nich budou jen v případě, že pořadatelé nezvládnou zajištění pořádku a bude ohrožena bezpečnost lidí.

Policisté od ledna už nebudou přítomni při doručování zásilek soudům a jiným státním orgánům, omezí se i jejich asistování u exekucí. Nebudou muset vyjíždět k nehodám, při nichž vznikne škoda nižší než sto tisíc, nikdo nepřijde o život, ani se nezraní. Dosud byl tento limit pouze padesát tisíc korun. Zrušením těchto dřívějších povinností policistů by mělo přinést více času na výkon služby policie v terénu a preventivní akce.

Policejní ředitelství bude v každém kraji

Zásadní změnou v policii bude i její nové územní členění. Po osmi letech od zřízení krajů by měla konečně územně správnímu členění republiky odpovídat i struktura policejních ředitelství. Místo dosavadních 79 okresních ředitelství a osmi krajských správ, z nichž některé spravovaly i dva kraje dohromady, vznikne nově samostatné ředitelství v každém kraji.

Některá krajská ředitelství se jednoduše přemění z bývalých policejních správ. Ředitelství v Liberci, Jihlavě, Olomouci, Karlových Varech, Pardubicích a ve Zlíně se bude muset teprve vybudovat. Hotová by měla být do začátku roku 2012.

Ministr vnitra Ivan Langer odpovídal na dotazy čtenářů

Místo dosavadních okresních policejních ředitelství vzniknou pro jednotlivé okresy pouze územní odbory v rámci ředitelství krajského. Ty ale budou vykonávat jenom policejní činnost a nebudou zatěžovány ekonomickým nebo personálním řízením. Ubyde tak policejních ředitelů, na jejichž mzdách by měla policie podle ministerstva ušetřit až 120 milionů korun ročně. Volná místa se místo toho využijí pro policisty přímo ve službě.

Celkově by mělo v policii ubýt více než tisíc dvě stě řídících funkcí. Zatímco původně vycházelo v poměru na jednoho řídícího pracovníka osm podřízených, nově by jich měl mít pod sebou jeden nadřízený jedenáct.

Díky novému územnímu členění a nové vnitřní struktuře by měla být policie schopna lépe pracovat v jednotlivých krajích a jednodušeji spolupracovat s krajskými samosprávami.

Náborová kampaň bude pokračovat

Ministerstvo očekává, že díky náborové kampani se podaří snížit v roce 2009 podstav policistů až o tisíc. V současné době chybí ve službách policie asi čtyři a půl tisíce lidí. Po spuštění náborové kampaně v tištěných médiích, rozhlase i televizi se ale podle statistiky ministerstva podařilo přijmout do služebního poměru o 38% více lidí než v roce 2007. Náborová kampaň by proto měla pokračovat v nové podobě i v příštím roce.

Změny k lepšímu by měl do policie přinést i nový model ekonomického řízení. Krajská policejní ředitelství se nově stanou samostatnými účetními jednotkami. Budou tak mít možnost lépe rozhodovat o tom, do jaké oblasti je potřeba investovat peníze v daném regionu.

V rámci projektu P1000, který funguje už od roku 2006, chce ministerstvo nadále modernizovat policejní služebny, zavádět nové technologie nebo vzdělávací programy. Na jeho financování chce policie získat peníze i z dotací evropských fondů.¨)

Další nákup aut a nové preventivní akce

Zastaralý vozový park policie by se měl kompletně obnovit do roku 2011. Celková investice by měla dosahovat 1,4 miliardy korun. V roce 2008 už policie pořídila například 1400 nových vozidel Škoda, 16 speciálních rychlých aut pro kontrolu provozu na dálnicích nebo 70 policejních motocyklů s radary. Nákupy aut, motocyklů nebo speciálních vozů budou pokračovat i v roce 2009.

Pro příští rok má policie připraveno i několik nových informačních nebo preventivních akcí. Například akce „Každý zná svého policistu“ by měla přiblížit policii běžným občanům a zajistit jim větší informovanost o policistech, kteří pracují v místě jejich bydliště. Akce „Piráti silnic“ bude zaměřena na provoz na dálnicích a rychlostních komunikacích. Hlídkovat tam budou dva vytvořené oddíly policistů na motocyklech nebo ve výkonných vozidlech Volkswagen PASSAT určených speciálně pro hlídkování na dálnicích.