Novou hejtmankou Plzeňského kraje a zároveň vůbec první hejtmankou v Česku se v pátek stala Milada Emmerová, která vedla regionální kandidátku ČSSD.

Čtyřiašedesátiletá lékařka a bývalá ministryně zdravotnictví ve funkci vystřídá Petra Zimmermanna z ODS, který kraj vedl osm let. Emmerová se tak vrací do politiky podobně jako bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas, který zasedl do křesla hejtmana v Moravskoslezském kraji.

Čtěte více

Pro Emmerovou hlasovalo 29 ze 45 zastupitelů. Kromě ČSSD ji podle společné dohody podpořili také komunisté.

Kraji by měla vládnout ČSSD s vydatnou podporou právě KSČM. Komunisté sice nezískali podle svých představ místo v radě a považují se za opoziční stranu, vznik vlády ČSSD ale podporují, aby prý umožnili změnu ve vedení kraje.

milada_emmerova__192x128_.jpgProtože mají volební programy obou stran řadu společných bodů, budou spolu sociální demokraté a komunisté hlasovat i v dalších případech, například v oblasti zdravotnictví. Podle dohody s ČSSD by měl KSČM připadnout post šéfa kontrolního výboru.

"Budeme pracovat pro občany kraje. Byla bych ráda, aby to společné počínání bylo spravedlivé, aby to nebylo politikaření a aby bylo na kulturní úrovni. Pokud se k tomu se přidá i smysl pro humor, bude to spolupráce dobrá," řekla po svém zvolení o práci nového zastupitelstva Emmerová.

ČSSD volby vyhrála a získala 19 křesel zastupitelů, komunisté jich mají devět. ODS po volbách získala 14 mandátů a Koalice pro Plzeňský kraj tvořená KDU-ČSL a SNK ED tři hlasy.

V Olomouckém kraji bude hejtmanem Tesařík z ČSSD

Nového hejtmana mají od pátku i další dva kraje. V Olomouckém kraji se jím sociální demokrat Martin Tesařík. Čtyřiapadesátiletý poslanec Tesařík je znám především jako někdejší primátor Olomouce. Koaliční dohodu podepsala ČSSD s ODS a KDU-ČSL.

Hejtmanem Vysočiny byl zvolen šestapadesátiletý Jiří Běhounek (ČSSD), který ve funkci nahradí občanského demokrata Miloše Vystrčila. Pro Běhounka na pátečním ustavujícím zasedání zastupitelstva Vysočiny hlasovalo 28 z 45 přítomných zastupitelů.

Jak se vyvíjejí krajské vlády

Plzeňský kraj - ČSSD bude vládnout sama, ale za vydatné podpory KSČM, s kterou má podobný program. Komunisté ČSSD už pomohli zvolit do křesla hejtmanky vůbec první hejtmanku v Česku - bývalou ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou.

Vysočina - ČSSD se po volbách rozhodla vytvořit menšinovou vládu s podporou KSČM. Komunisté by měli za podporu ČSSD získat funkci předsedy finančního výboru. Občanští demokraté a lidovci budou v opozici. Hejtmanem byl tento pátek zvolen Jiří Běhounek (ČSSD).

Olomoucký kraj - Koaliční dohodu podepsala ČSSD s ODS a KDU-ČSL. Hejtmanem se tento pátek stal lídr sociálních demokratů Martin Tesařík.

Moravskoslezský kraj - Bude tu vládnout koalice ČSSD a KSČM. Do politiky se tu vrací někdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD), který bude hejtmanem.

Karlovarský kraj - Povede ho trojkoalice ČSSD, KSČM a Doktoři, hejtmanem je sociální demokrat Josef Novotný (ČSSD).

Jihočeský kraj - ČSSD chce vládnout s ODS. Zda se tak stane, rozhodne krajský výkonný výbor ČSSD, který se má sejít do konce tohoto týdne.

Zlínský kraj - Povede ho koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL. Na hejtmanském postu dojde k čisté výměně - hejtmanem bude dosavadní první náměstek Stanislav Mišák (ČSSD). A prvním náměstkem hejtmana zase dosavadní hejtman Libor Lukáš (ODS).

Královéhradecký kraj - Vítězní sociální demokraté se tu dohodli na vytvoření koalice s KDU-ČSL a SNK ED. Hejtmanem je Lubomír Franc (ČSSD).

Pardubický kraj - ČSSD uzavřela koaliční dohodu s Koalicí pro Pardubický kraj tvořenou KDU-ČSL, SNK ED a nezávislými kandidáty. Hejtmanem by měl být dosavadní poslanec Radko Martínek (ČSSD), jeho náměstkem a zástupcem současný první náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

Jihomoravský kraj - Zatím panují nejasnosti. ČSSD tu může koalici vytvořit s kteroukoli ze stran, které se do zastupitelstva dostaly - tedy s KDU-ČSL, ODS či KSČM. Jako první začala jednat s ODS, ale diskuse tento pátek přerušila. ODS si totiž musí vyjasnit své stanovisko k placení poplatků za občany v krajských nemocnicích. V současnosti jedná ČSSD s KDU-ČSL. Jihomoravský lídr ČSSD Michal Hašek už dříve vyjádřil, že se mu nechce do spolupráce s KSČM, protože tato strana se podle něho dosud nevyrovnala se svou minulostí.

Liberecký kraj - Zatím nejasnosti. Sociální demokraté se nejdříve domluvili na koalici se starosty a SOS, jednání ale zanedlouho ztroskotala a teď pokračují. ČSSD získala po volbách 15 z 45 míst v krajském zastupitelstvu, ODS 12, komunisté osm, starostové sedm a SOS tři.

Středočeský kraj - Mediální přitažlivosti tohoto kraje nahrává personální obsazení, dosluhujícím hejtmanem je tu Petr Bendl (ODS), horkým kandidátem na jeho vystřídání zase poslanec ČSSD David Rath. Kolem krajské vlády je zatím situace nejasná, nejvíce se mluví o menšinové vládě ČSSD s podporou KSČM.

Ústecký kraj - Spletitá situace. ČSSD tu jedná o vládě za účasti více politických subjektů, předsedovi sociálních demokratů Jiřímu Paroubkovi se totiž nelíbí možná dvojkoalice ani s ODS ani s KSČM. ČSSD v kraji vyhrála volby s 32,78 procenta hlasů, což jí vyneslo 22 zastupitelských křesel. Do pětapadesátičlenného zastupitelstva se jako druhá dostala ODS s 13 mandáty. Následuje KSČM s 12 mandáty a hnutí Severočeši.cz má v zastupitelstvu osm míst. Komplikovanou situaci ve vyjednávání neulehčuje ani to, že ČSSD je rozštěpená na křídlo kolem předsedy krajské organizace Petra Bendy a volebního lídra Jaroslava Foldyny.