Ráno brzy vstávají a stráví cestou do školy a do školky více než hodinu. Domů se pak nedostanou před šestou večer. Pro malé děti a studenty z menších měst a satelitních vesnic kolem Prahy, kteří dojíždějí do mateřské a základní školy do hlavního města, je to však už skoro každodenní rutina. "Jejich rodičům ani nic jiného nezbývá. Kapacity škol a školek už jsou naplněné, a tak je musí vozit do metropole," říká starostka středočeských Říčan Adriena Mrázová.

Takové problémy musí řešit především rodiny, které se přestěhovaly za pohodlnějším bydlením za Prahu. Právě příměstské oblasti Prahy zažívají v posledních pěti letech největší nárůst obyvatel. Navíc jen v loňském roce se ve Středočeském kraji narodilo téměř 13 tisíc dětí, což je nejvíce ze všech krajů v Česku. Nejvíce novorozenců pak bylo právě v bývalých okresech Praha-východ a Praha-západ.

"Míří sem z Prahy především vzdělaní lidé, kteří mají děti nebo je plánují. I proto zde přestávají školy a školky stačit," vysvětluje Iva Šnejdová z Českého statistického úřadu. Menší obce nejsou na trvalý nápor nových rodin připraveny a některé proto nemohou nové děti do školek a škol vůbec přijmout.

Učí se na pěti místech

"Je to naprosto neudržitelný stav. Průměrně v Říčanech ročně přibude 160 lidí. Ve třech školkách máme 380 míst, umístit bychom potřebovali ještě 60 dětí. Ve škole nemáme místo pro tři sta dětí," podotýká starostka Říčan.

V podobně zoufalé situaci jsou například i středočeské Jesenice. "Ve školce máme 120 dětí, ale dalších 120 jsme museli odmítnout," vypočítává starosta Zdeněk Pánek.

Na nová školská zařízení za mnoho milionů korun nemají menší obce peníze, a tak na nová místa pro školáky vyhlásily stop stav.

"Bereme pouze děti, které musí za rok nastoupit do školy a jejich rodiče pracují a mají v obci trvalé bydliště," upozorňuje Věra Kmochová, učitelka Mateřské školy Roztoky.

V říčanské základní škole zase děti přebíhají během vyučování na různé předměty do několika budov. "Děti se učí na pěti místech. Na novou školu bychom potřebovali 265 milionů korun. Stále čekáme na vyjádření ministerstva financí," říká Mrázová.

Přistěhovalci neplatí

Školákům, pro které místo není, a musí tak jezdit do Prahy, nezbývá než hodiny čekat, až jejich rodiče skončí v práci. "To ale není nejlepší alternativa. Dítě je tady výjimečně i deset hodin," uvádí Lenka Kudláčková, ředitelka pražské Mateřské školy Chodovická, kam své děti vozí rodiče například z Jirn či Milovic.

Přitom ještě nedávno byly mateřinky a školy rušeny nebo slučovány kvůli nedostatku dětí a peněz. Nyní se však právě v příměstských oblastech Prahy situace změnila.

Pokud obce jako zřizovatelé základních a mateřských škol chtějí novým obyvatelům vyhovět, musí proto shánět milionové dotace z ministerstva školství či financí na školská zařízení. "Domlouváme se i s developery, kteří nové bydlení rodinám nabízejí, na finanční výpomoci," vysvětluje Pánek.

Podle starostky Říčan by však měly přispět i samotné rodiny. "Nenahlásí zde trvalý pobyt, mají ho stále v Praze, a my tak ročně přijdeme o 20 milionů korun. Chtějí od nás služby, ale neplatí." Proto už některé obce vyhlásily stavební uzávěry, aby přílivu lidí alespoň na nějaký čas zabránily. "Lze ale předpokládat, že k dalšímu nárůstu obyvatel v těchto lokalitách docházet bude," dodává statistička.

satelit_domy.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 Problematická idyla. Každodenní cestování do Prahy přeplněnými úzkými silnicemi může pokazit radost z bydlení mimo rušné velkoměsto.