Ústavní soud podruhé rozhodoval, zda lidé mají dál platit poplatky u lékaře, v lékárnách a v nemocnicích.

Kromě opozice, která hovoří o "destrukci zdravotnictví," mají proti zákonu o poplatcích výhrady také někteří koaliční zákonodárci. Těm vadí především, že za péči i léky platí i děti a důchodci.

Jednání jsme sledovali on-line ZDE 

Opoziční ČSSD se snaží proti poplatkům bojovat na více frontách. Vedle stížnosti k Ústavnímu soudu se je pokoušela zrušit i standardní cestou, hlasováním parlamentu. Tento návrh však ztroskotal už v poslanecké sněmovně v prvním čtení. 

Čtěte více

Ústavní soud, u kterého poprvé v historii vypovídal i premiér, však nakonec verdikt nevynesl. Jednání ve středu odročil na neurčito.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:43
8:43

Jednání Ústavního soudu zajímá spoustu lidí. Necelých 30 minut před začátkem jednání je jednací sál skoro plný. Poprvé v historii Ústavního soudu budou zřejmě obsazena všechna místa v sále.

08:47
8:57
Jednání Ústavního soudu právě začíná, vládní reformu bude přímo před patnáctičlenným plénem soudců obhajovat premiér Mirek Topolánek. Je to vůbec poprvé v historii Česka, kdy ministerský předseda vypovídá před Ústavním soudem.
09:01
9:01
Velká síň soudu je zaplněna do posledního místa, na jednání soudu se přišli podívat i studenti brněnských škol.
09:05
9:05
Začíná v roli svědka vypovídat premiér Mirek Topolánek. Otázky mu klade předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
09:09
9:09
Rychetský chce po Topolánkovi vysvětlení sporného způsobu, jakým koalice narychlo loni v létě reformu protlačila sněmovnou - Topolánek tehdy do zákona navrhl pokuty pro lékaře, kteří nebudou vybírat poplatky. "Chtěl jsem zlepšit kvalitu normy, sankce v ní chyběly," řekl Topolánek.
09:12
9:12
Předseda Rychetský se snažil dlouhou Topolánkovu řeč přerušit a požádat ho, aby mluvil k věci. Ale marně. Premiér si slovo vzít nenechal.
09:13
9.13
Předseda soudu Rychetský chce vědět, proč do Topolánek do zákona prosadil, že ceny léků má určovat ministerstvo. Ústavní soudci přitom už dříve rozhodli, že to není možné. "Ptám se, jestli jste věděl, že je to protiústavní?" ptá se Rychetský.
09:16
9.16
Slovo si bere místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová.
09:17
9:17
Wagnerová se ptá na zavedení třicieti až devadesátikorunových poplatků u lékaře. Topolánek odpovídá jako obvykle: mají zamezit plýtvání ve zdravotnictví.
09:21
9:21
Také Wagnerová se pokusila premiéra přerušit - a ani ona neuspěla. "Rozjetý" Topolánek mluví emotivně dál.
09:23
9:23
"Kdybychom brali Ústavu doslova, měli bychom tady zdravotnictví z roku 1930 a jezdili k jedinému praktickému lékaři do Brna," odpovídá Topolánek na otázku soudce Pavla Hollandera, jak se má lékař zachovat, když k němu přijde pacient, který už přečerpal roční pětitisícový limit. Rychetský znovu premiéra napomíná, ať mluví k věci. "Ptáte se mě na technické věci, doporučuji položit stejnou otázku ministru zdravotncitví."
09:28
9:28
Ústavní soudci už nemají na Topolánka žádné další otázky. Slovo dostává opozice - šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.
09:29
9:29
Haškovy otázky na premiéra směřují k jedinému: zákony o reformě zdravotnctví nebyly podle něj správně projednané sněmovnou a šlo o narychlo přijaté "přílepky."
09:32
9:32
Hašek si neodpouští svůj komentář k Topolánkově odpovědi, že bylo vše v pořádku. A šéf soudu Rychetský ho vzápětí napomíná: "Klaďte otázky!"
09:33
9:33

Hašek premiérovi cituje ze zajímavého dokumentu expertů z úřadu vlády, kterým se poplatky také příliš nelíbily. Topolánkovi úředníci upozornili, že by po reformě chudí lidé nemuseli mít peníze na lékaře. "Praxe potvrdila, že to stanovisko nebylo správné," odmítá Topolánek.

09:37
9:37

A Hašek premiéra "griluje" dál: stejné stanovisko, tedy že poplatky mohou zhoršit přístup k lékařům například těžce nemocným, starým lidem, lidem žijícím v ústavech nebo bezdomovcům, totiž před schválením reformy Topolánkovi napsala i ministryně za zelené Džamila Stehlíková. Topolánek reaguje emotivně: "Politizujete Ústavní soud," vzkazuje Haškovi.

09:40
9:40
Dobře připravený Hašek vytahuje další trumf: stanovisko ministerstva vnitra, které před schválením reformy navrhovalo, aby se poplatky netýkaly dětí do 15 let. Změna ale neprošla a rodiče dnes za děti platit musejí. "Bylo to vypořádáno koaličním jednáním. Zvýšili jsme slevy na dani na dítě," odmítá rezolutně Topolánek.
09:43
9:43
Rychetský upozorňuje Haška, že "nejsou na místě" otázky na premiéra, jak a proč ve sněmovně hlasoval. Hašek se omlouvá.
09:44
9:44

Pracovníci soudu přinášejí Topolánkovi vodu na občerstvení. U svědeckého pultíku totiž stojí už téměř tři čtvrtě hodiny.

09:49
9:50
Výslech Topolánka končí, premiér odjíždí na jednání vlády do Prahy.
09:51
9:53
Začíná výslech ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.
09:55
9:57

Rychetský je na Julínka dobře připravený. Chce vědět, proč se platí 60 korun denně za pobyt v nemocnici. Julínek odpovídá, že má působit psychologicky, aby pacient zvážil, jestli je hospitalizace nutná. "A jaký důvod k poplatkům je u lidí v komatu, na ARO, v inkubátoru?" "Působí psychlogicky na celou populaci," odpovídá Julínek.

09:59
10:03

A Rychetský pokračuje - ptá se na třicetikorunový poplatek za recept. "Jaký je tady regulační účinek, když lékař usoudí, že pacient prostě lék potřebuje? To má pacient ten recept spálit?" ptá se Rychetský. Julínek poněkud nejistě vysvětluje, že lékaři do zavedení poplatků předepisovali prášky zbytečně. "Lidé chodí účelově k doktorům, aby jim napsali léky," prohlašuje Julínek.

10:04
10:05
Julínek se brání příkladem konkrétního dítěte, které potřebuje pravidelně léky. Jeho rodiče už přeplatili pětitisícový limit a stát jim bude peníze vracet. Podle Julínka by je bez limitu stálo léčení 25 tisíc ročně, s limitem pouze pět tisíc. "Snažíme se přejít od socialistického k opravdu sociálnímu," říká Julínek.
10:08
10:08
I místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová se usmívá, když Rychetský klade Julínkovi přesné, dobře vyargumentované otázky. Spokojená je i opozice sedící v lavicích nalevo - šéf klubu ČSS Michal Hašek uznale pokyvuje hlavou.
10:10
10:12

Soudce Pavel Nykodým chce po Julínkovi vysvětlení, proč si lékaři smějí nechávat vybrané peníze za poplatky. "Proč mám platit ještě 30 korun, když podle Ústavy má být péče bezplatná a hradím si ji v rámci zdravotního pojištění." "To je váš výklad Ústavy," odpovídá opět nejistě Julínek. A znovu opakuje, že mají poplatky omezit plýtvání.

10:15
10:17
Soudce Nykodým se ptá, zda Julínek ví, jak zní Ústava v zemích, kde poplatky zavedly - jestli je v ní, stejně jako v Česku, ustanovení o "bezplatné" péči. Julínek nedokáže odpovědět. "Já vás ujišťuji, že v žádném z těchto zemí to v Ústavě takto není," reaguje Nykodým.
10:17
10:19
Slovo si bere místopředsedkyně Eliška Wagnerová. Srovnává poplatky u nás a v Německu, kde se platí 10 euro za čtvrt roku a peníze jdou zdravotním pojišťovnám, nikoli nemocnicím a soukromým doktorům.
10:20
10:28
Wagnerová chce vědět, jestli Julínek před přijetím zákona zkoumal dopady polatků na seniory, rodiny s dětmi, lidi v ústavech - a s jakým výsledkem. "Analýza nebyla možná, žádný z ministrů přede mnou tahle data nesbíral," říká nazlobeně Julínek.
10:29
10:36
Slovo si bere soudce Stanislav Balík. Ptá se na jídlo a další služby, které nemocnice pacientům poskytují a za něž nyní podle zákona chtějí poplatek. "Jaký je rozdíl mezi obědem v restauraci a v nemocnici? Kdy je to zdravotní péče a kdy už ne?"
10:36
10:44

Julínek ústavním soudcům slibuje, že udělá půlroční analýzu, jak poplatky zasáhly pacienty - například co znamenají pro lidi v ústavech nebo seniory. "Měli bychom vědět, jaká je dostupnost léků a zdravotní péče. Zjistíme, jestli jsou právně nasazené léky u těžkých nemocí, jak je třeba roztroušená skleróza."

10:53
10:54

Michal Hašek z ČSSD předestřel Julínkovi stanovisko ministerstva financí týkající se poplatků. Ještě než sněmovna reformu přijala, ministerstvo varovalo, že bude hrozit únik peněz, které lékaři vyberou.

10:56
11:00
Julínkův výslech končí, opozice ani zástupci koalice nenavrhují další důkazy. Následují závěrečné přednesy, jako první hovoří Michal Hašek z ČSSD.
11:01
11:08

Podle Haška jsou jasné důkazy pro to, že i v zemích, které poplatky zavedly, jsou dopady na lidi mírnější než v Česku.

11:09
11:11
Julínek si během Haškovy závěrečné řeči povídá se svým mluvčím Tomášem Cikrtem. Je vidět, že spolu probírají ministrovo vystoupení před soudci.
11:22
11:22

Hašek uvádí paradoxní důsledky poplatků: například voják zraněný v Afghanistánu, za nějž zaplatí stát. "Bude se takhle stát chovat i u hasiče nebo policisty, který ve službě utrpí zranění?" ptá se Hašek. Nebo azylant, který bere kapesné 16 korun denně a jenž má také podle mezinárodních úmluv právo na bezplatné ošetření.

11:22
11:22

Hašek podle očekávání navrhuje reformní zákony zrušit.

11:31
11:31

Opozice dál zdlouhavě vysvětluje své argumenty, proč by měli ústavní soudci poplatky zrušit.

11:39
11:39
Na všech aktérech - soudcích, politicích i lidech v publiku - je patrná únava. Jednání už bez přestávky pokračuje téměř dvě a tři čtvrtě hodiny.
11:41
11:41
Právnička sociálních demokratů Kateřina Šimáčková soudcům navrhuje zrušit alespoň část zákona, který se týká stanovování cen léků. Podle ČSSD koalice nedovolila, aby poslanci ve sněmovně řádně projednali.
11:50
11:50

Ústavní soud ani dnes o poplatcích u lékaře nerozhodnul. Po výslechu premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (oba ODS) jednání o návrhu na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí odročil na neurčito.