Tisíce studentů v Praze ve středu protestují proti reformě vysokých škol. Podle policie se sešlo kolem 7 000 demonstrantů, organizátoři odhadují účast až na 10 000 lidí. K Rudolfinu se kromě pražských studentů sjeli i vysokoškoláci z regionů, v průvodu došli k úřadu vlády.

"Akce byla klidná, bez excesů. Většina lidí to brala vážně," informoval z místa zpravodaj IHNED.cz Filip Sýkora.

Pochod se podle Sýkory nesl hlavně v recesistickém duchu. Mezi demonstrujícími se například objevil transparent "Nechceme Dobeše, chceme Brumbála!" či obrázek Neználka s nápisem "Už žádné Neználky!" jako narážka na ministra školství Josefa Dobeše.

Demonstracemi vyvrcholil takzvaný Týden neklidu, kterým chce akademická obec přimět vládu k odmítnutí reformních zákonů o vysokých školách z Dobešovy dílny.

Svobodu nedáme! Studenti a profesoři vyšli do ulic Prahy
Protestní průvod proti reformě školství.

Pražského protestu se zúčastnili i studenti z Brna, Ostravy, Zlína nebo Liberce. Celkem se do protestního týdne zapojily školy z 12 univerzitních měst. Protest organizují studenti jednotlivých vysokých škol spolu se Studentskou komorou Rady vysokých škol a Iniciativou za svobodné vysoké školy.

Kritikům reformy vadí kromě zavedení školného také změny v pravomocích vysokých škol. Do jejich řízení by nově mohli víc zasahovat podnikatelé nebo politici, kteří by seděli ve správních radách.

Reforma se připravuje osm let, počítá mimo jiné s novým financováním škol na několik let dopředu a změnami v akreditacích a udílení titulů. Školy by se také měly profilovat buď jako výzkumné, vzdělávací, nebo prakticky orientované.

Prezident Václav Klaus kvůli protestům ve čtvrtek zrušil svoji plánovanou návštěvu na brněnské Masarykově univerzitě. Demonstrace studentů odsoudil jako nátlakovou akci.

V České republice funguje 26 veřejných a dvě státní vysoké školy. Vysokoškolských studentů je přes 392.000, z toho na veřejných vysokých školách jich studuje 339.000.