Druháci Základní školy Angel v Praze převlečení do Halloweenských kostýmů nadšeně oběma rukama klikají na iPadu. Jeho monitor je celý ulepený od malých prstíků. Děti dostaly za úkol v hodině angličtiny vytvořit na tabletech komiks.

"Usmívej se a koukej se na to jablko," ukazuje na logo firmy Apple osmiletá Bára svojí spolužačce Aničce převlečené za čarodějnici.

Chce si ji vyfotit do svého tabletu a vytvořit z ní komiksovou postavu. Bára v kostýmu bílé paní ukazuje hrdě dílko čarodějnici. "Víš, co mi udělal Vítek? On mi dal lebku místo hlavy, když jsme spolu dělali komiks," líčí zážitky s tablety čarodějnice.

V Kamenici děti přemlouvají učitele, ať hodina ještě nekončí. Učí se totiž na iPadu - čtěte ZDE

Obama chystá revoluci ve školství. Papírové učebnice vymění za iPady - čtěte ZDE

Učebnice od Apple: Atraktivní, ale s příliš mnoha háčky pro žáky i učitele - čtěte ZDE

Tak vypadá školní činnost základní školy v pražských Modřanech. Již na začátku tohoto roku začala ředitelka Iva Cihoňová experimentovat se zaváděním tabletů do školy.

Děti si práci na iPadech užívají
"To byla zatím zkouška a zjistili jsme, že to děti baví. Nyní iPady používáme na celém prvním i druhém stupni. Co na nich obdivujeme je to, že umožní ještě více individualizaci učení. Tablet žáci nebudou mít celou vyučovací hodinu, ale pouze na určitý úkol," uvedla Cihoňová.

Škola spolupracuje s projektem Vzdělání na dotek, který jim zajišťuje veškerou technickou a informační podporu.

"Díky naší aplikaci může učitel udělat na konci hodiny například krátký test a děti okamžitě ví, jak obstály a nemusí na výsledek testu čekat. I učitel může jednoduše sledovat, že student třeba neodpověděl na určité otázky a může se na něj více zaměřit," řekl ředitel projektu Vzdělání na dotek Martin Baroš.

Základní škola Angel je jednou z prvních v Česku, která zavedla tablety do škol. Zavedla i speciální iPadovou učebnu. Nejsou v ní lavice, všechny děti napůl sedí a napůl leží na barevných látkových židlích ve tvaru písmene L a poctivě pracují na zadaném úkolu. Výborně se u toho baví.

Na jednu stěnu v učebně se promítá aktuální práce malého Vítka. Ten, když zjistí, že jeho dílko je veřejně prezentované, zvolá vítězné chachá a dál se s vervou pouští do práce. Komiks okomentoval slovy: "I am Vítek. I am wizard. What is it?"

Celkově si děti práci s iPady chválí. Přijde jim více zábavná než studium z klasických knih. 

Žáci vytvářeli v hodině angličtiny komiks pomocí iPadu

"Tablety se mi líbí, už jsem je používala třikrát. Je to s nimi sranda, škola mě teď víc baví. Používáme je na angličtinu a češtinu," vylíčila své pocity z používání tabletů druhačka Bára.

Nevýhodou iPadů je jejich vysoká cena. "Dostáváme sponzorské dary, částečně se na realizaci projektu podílelo i město. Když dostaneme další peníze, tak hned koupíme další tablety, nyní jich máme dvacet. Cena jednoho je na internetu zhruba devět tisíc korun," doplnila Cihoňová.