Zájemci si mohou na internetu od úterý spočítat, kolik by je stálo, kdyby svůj případný dluh včas nesplatili a jejich věřitel ho po nich začal vymáhat. Takzvanou vymáhací kalkulačku, která ukáže náklady na advokáta a exekutora, pro ně sestrojila společnost Člověk v tísni. K dispozici je na webu www.rozhodnene.cz, ten se věnuje i tomu, jaké nebezpečí pro spotřebitele představují takzvané rozhodčí doložky.

"Vymáhací kalkulačka spočítá, na kolik se mohou vyšplhat náklady na vymáhací proces, který následuje, pokud se včas nezaplatí dluhy. Stačí zadat pouze výši dluhu a kalkulačka ukáže případné náklady na advokáta a exekutora," uvedli koordinátoři společnosti Člověk v tísni.

Pokud by podle nich někdo dlužil třeba 100 korun, včas je nesplatil a věřitelův advokát vystavil platební rozkaz, částka by začala narůstat. Odměna právníkovi činí 6120 korun, řízení před soudem 800 korun, předání soudního rozhodnutí exekutorovi 3060 korun a vymáhání dluhu 7800 korun, vypočetli koordinátoři. "Z dlužné stokoruny se tak rázem může stát závazek ve výši 17 880 korun," uvedli.

Podle autora kalkulačky Daniela Hůleho systém motivuje advokáty k navyšování dlužníkových závazků. Umožňuje jim třeba posílat jednotlivé návrhy odděleně a nesloučit je. Hůle dodal, že stát zas díky nesplacené stokoruně může získat na dani z přidané hodnoty 2800 korun.

Nynější postup vede podle zástupců společnosti Člověk v tísni k neúměrnému zadlužování a celé rodiny se kvůli němu můžou propadnout až na sociální dno. Pokuta by podle koordinátorů měla sloužit k nápravě prohřešků a nesrovnalostí, ne k finanční devastaci dlužníka.

"Chceme proto apelovat na soudce, kteří mají možnost nepřiznávat advokátům požadované náklady v plné výši, aby brali zřetel také na životní situaci člověka," uvedl Martin Kovalčík ze společnosti Člověk v tísni.

Kolik dlužíte? Vymáhací kalkulačku si vyzkoušejte zde

Dluhy Čechů podle údajů České národní banky rostou. Letos v červenci dlužily české domácnosti bankám a finančním institucím 1,085 bilionu korun. Za poslední rok se suma zvedla zhruba o 67 miliard. Jen v červenci se zvýšila o pět miliard.

Na zneužívání rozhodčích doložek například poskytovateli úvěrů dlouhodobě upozorňují spotřebitelské organizace. Současná právní úprava podle nich nebrání situacím a sporům, ve kterých je rozhodce napojen na úvěrovou společnost a rozhoduje neobjektivně a zaujatě v neprospěch spotřebitele. V Poslanecké sněmovně je nyní novela zákona o rozhodčím řízení, díky které by měly ze spotřebitelských smluv rozhodčí doložky zmizet.