Poté, co Česká televize letos poprvé ztratila exkluzivitu na Evropskou ligu a o zápasy se musí dělit s Nova sport, jí chce komerční televize přebrat i nejprestižnější fotbalovou soutěž.

"UEFA Champions League považujeme za ryze komerční a podle mě by se na obrazovkách veřejnoprávní televize objevovat neměla," řekl serveru IHNED.cz šéf kanálů Nova sport a Fanda Marek Kindernay.

Na otázku, zdali bude mít Nova o příští práva na Ligu mistrů zájem, pak odpověděl ano.

Co uvidí diváci v ČR

ČT4

MS v ledním hokeji 2013

MS v klasickém a sjezdovém lyžování 2013

MS v biatlonu 2013

SP v biatlonu

MS v cyklokrosu 2013

Liga mistrů

Evropská liga

DavisCup

FedCup

Pohár konfederací FIFA

MS v alpském lyžování

MS v severském lyžování

PGA golfový turnaj

MS a ME v krasobruslení

MS a ME v rychrobruslení víceboje

MS v atletice

HME v atletice

ME v basketbalu

 

NOVA SPORT + FANDA

NHL

KHL

NBA

Gambrinus liga

FA Cup

Evropská liga

Tipsport extraliga

ATP Masters

Wimbledon

Formule 1

Boxerské zápasy o světové tituly

Moto GP

 

PRIMA COOL

Liga mistrů

 

EUROSPORT

Bundesliga

US Open

Turnaj mistryň

Turnaje WTA

Tour de France

Giro d´Italia

MS v silniční cyklistice

Le Mans

Závody SP ve skocích na lyžích, alpském a běžeckém lyžování

MS superbiků

IRC rally

MS cestovních vozů

Grand prix v krasobruslení

SP ve futsalu

Euro tour ve snookeru

MS v plavání v krátkém bazénu

SP a Liga mistrů v kriketu

Australská fotbalová liga

 

DIGI SPORT

Premier League

ATP turnaje

European Trophy

Tim trophy

Berlusconiho pohár

Tim supercup

GT Open

Formule F3

 

SPORT 1 + SPORT 2

NBA

NFL

Eredivisie

Fotbalové poháry - Španělsko, Německo, Anglie

První a druhá španělská liga

 

SPORT 5

FIA Formule 1

FIA World Rally Championship

FIA World Endurance Championship

IZOD IndyCar

FIA GT1 World Championship

FIA GT3 European Championship

Přitom několik let se o zápasy dělila Nova Sport s ČT4. Licenci pro roky 2012 až 2015 ale Nova "přenechala" Primě. Podle ředitele Novy Jana Andruška televize nechtěla jít do cenové války.

ČT: Nechceme kupovat práva za každou cenu

Česká televize vzkazuje, že se snaží kupovat především práva takových soutěží, ve kterých soutěží Češi. Ačkoliv letos je Liga mistrů bez české účasti, v příští sezoně se klidně může některý tuzemský tým do soutěže opět probojovat. A ČT má pochopitelně o Ligu mistrů stále zájem.

"Při jednáních klademe důraz na snižování nákladů na televizní práva. Pokud budeme při snižování úspěšní, nechceme konkurenci nic přenechávat," tvrdí ředitel ČT4 Jiří Ponikelský.

Zároveň ale dodal, že ČT se nehodlá stát součástí cenových bitev. "Nechceme kupovat některá práva za každou cenu. Na každý typ sportovních práv máme stanovený cenový limit, který se nám zatím daří nepřekračovat."

A to i přesto, že ČT letos investuje do licencí více než v předchozích letech. Sešlo se totiž několik velkých akcí naráz – Mistrovství světa v hokeji, fotbalové Euro a samozřejmě olympiáda. "Částka, kterou letos zaplatíme za vysílací práva, se bude pohybovat v řádu stovek milionů korun," doplnil Ponikelský.

Přehled: co uvidí diváci v Česku

Česká televize

Tradičně nejvíce sportovních akcí nabídne v sezoně 2012 až 2013 Česká televize. Diváci na ČT4 uvidí MS v ledním hokeji, MS v klasickém lyžování, MS a SP v biatlonu, MS v cyklokrosu, DavisCup, FedCup nebo již zmiňovanou Ligu mistrů a Evropskou ligu.

Až do roku 2014 bude pokračovat i vysílání golfových PGA turnajů.

Nova sport a Fanda

Nova sport se zaměří hlavně na hokej. "V příštích letech odvysíláme až 370 hokejových zápasů ročně," říká šéf kanálu Marek Kindernay.

Diváci uvidí zápasy NHL či KHL, dále NBA, Wimbledon, Evropskou ligu, ATP Masters, NBA, Moto GP, Formuli 1 nebo Gambrinus ligu.

Některé přenosy mohou lidé sledovat také na novém kanálu Fanda. Kromě vybraných zápasů Gambrinus ligy, Tipsport extraligy či boxu i ty, které by časově kolidovaly a na Nova sport by je nemohli vysílat živě.

Fanda navíc v srpnu vstoupil do pozemního vysílání a naladit si ho tak může více lidí.

Prima COOL

Stanice skupiny FTV Prima už nyní vysílá Ligu mistrů, o právech k dalším sportovním událostem ale zatím mlží. "Rozhodně nechceme měnit COOL na sportovní kanál," tvrdí však mluvčí televize Václav Mazánek.

Prima COOL se dělí o Ligu mistrů s ČT4. Komerční stanice vysílá zápasy v úterý i ve středu, zatímco veřejnoprávní kanál jen ve středu.

Zpočátku to ale vypadalo, že Prima COOL s nákupem fotbalových práv chybovala. Předkola Ligy mistrů totiž sledovalo v průměru jen 86 tisíc diváků. V září už ale soutěž vstoupila do další fáze a sledovanost zápasů se vyšvihla přes 200 tisíc.

Eurosport

Diváci se mohou těšit na Bundesligu, tenisový turnaj US Open, MS v silniční cyklistice nebo závody SP ve skocích na lyžích, alpském a běžeckém lyžování. Dále i na MS superbiků či závody Grand prix v krasobruslení. 

Digi sport

Největším tahákem sezony je na stanici Digi sport Premier League. Anglickou fotbalovou ligu vysílá stanice již třetím rokem a licence pro následující roky bude tedy volná. Již dříve o ni projevila zájem Nova sport, která zápasy už před několika lety vysílala.

Z dalších sportovních akcí lidé na Digi sport uvidí turnaje ATP, European Trophy či GT Open.

Sport 1 a Sport 2

Stanice kompletně pokryjí první i druhou španělskou ligu. Dále nabídnou zápasy NBA, NFL a mnoho fotbalových pohárů – ze Španělska, Německa či Anglie. Diváci se mohou těšit i na zápasy KHL, ty vysílá také Nova sport.

Sport 5

Motoristicky zaměřený kanál nabídne závody FIA Formule 1, FIA WRC, FIA WEC, FIA GT1 World Championship nebo FIA GT3 European Championship.