Nejednotnost koalice ohrožuje nejen přijetí balíčku daňových změn, ale i návrh majetkového vyrovnání s církvemi. Restituce totiž nemají jistou podporu poslanců vládního uskupení LIDEM. Vyplynulo to z dnešního vyjádření vicepremiérky Karolíny Peake a dalších vládních politiků. Kvůli rozepřím ve vládním táboře je možné, že sněmovna nebude o církevních restitucích hlasovat na nynější schůzi a rozhodnutí o zákoně odloží.

"Teď jsme v první fázi u konsolidačního balíčku a samozřejmě, že pokud jakýkoliv poslanec v rámci koalice v té velmi těsné stojedničkové většině vypovídá loajalitu koalici, nejen ODS, tak tím otevírá brány i poslancům dalším," odpověděla Peake na dotaz, zda může zaručit podporu všech poslanců strany LIDEM pro vládní návrh církevních restitucí.

Kdy dojde na církevní restituce?

Podle jednoho z významných členů vládní koalice je tak možné, že opozice bude překvapena, až sněmovnou projde její návrh na vyřazení církevních restitucí z programu nynější sněmovní schůze. "Další schůze je za dva týdny, získá se tak čas," poznamenal politik.

Podle dalšího koaličního politika by ale na hlasování o církevních restitucích dokonce mohlo dojít až daleko později. Vládní strany by se k takto "zaparkovanému" majetkovému vyrovnání s církvemi prý totiž mohly vrátit až poté, co vyřeší problémy kolem vládou opětovně předloženého balíčku daňových změn.

 

Vláda nyní nemá jistou většinu pro Senátem vrácený stabilizační balíček, který například zvyšuje o procento obě sazby daně z přidané hodnoty. Několik poslanců ODS jej odmítá podpořit. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) i premiér Petr Nečas (ODS) reagovali oznámením, že po jeho zamítnutí předloží totožný návrh sněmovně znovu a spojí s ním důvěru kabinetu.