Lidé si v úterý připomínají první výročí od smrti exprezidenta Václava Havla. Setkání s podtitulem S Havlem dál se bude v podvečer konat na pražském Václavském náměstí, příchozí se poté vydají v průvodu na Hradčanské náměstí.

Zvláštní akci přichystali v Divadle Na zábradlí, kde svému někdejšímu kolegovi, dramatikovi, kulisákovi a tajemníkovi činohry večer odhalí pamětní desku.

Na Havla už zavzpomínali v Brně, v alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku mu odhalili voskové srdce. Je tvořeno ze svíček zapalovaných na veřejných prostranstvích po Havlově smrti.

V Litoměřicích uctí Havlovu památku položením květin u jeho busty, kterou mu město odhalilo v říjnu.

Na sociálních sítích se šíří výzva aktivistů, kteří vyzývají k ohrnutí kalhot na Havlovu počest. "Kalhotový den" má připomenout, že Havel měl při své inauguraci v prosinci 1989 nápadně krátké kalhoty.

K akci se na facebooku připojilo jedenáct tisíc lidí, mimo jiné Adéla Drvotová. "Rozhodla jsem se tak, protože jsem chtěla uctít jeho celoživotní přínos politice a kultuře. Také mě mrzí vzestup komunistů," řekla.

Lidé začali více nosit svíčky na Havlův hrob na pražském Vinohradském hřbitově, objevují se také u sochy sv. Václava na Václavském náměstí či u bývalého kostela sv. Anny, který nyní pod názvem Pražská křižovatka slouží jako duchovní místo k setkávání.

Na pražském Václavském náměstí se v podvečer sešlo odhadem 300 lidí. Někteří zapalovali svíčky u sochy sv. Václava nebo se dívali na záznam loňského koncertu z Lucerny, který byl zorganizován na Havlovu počest krátce po jeho smrti.

Část z lidí si přinesla balónky, na něž píšou přání o tom, kam by se země v budoucnu posunout a jak by měla vypadat.

Shromáždění organizátoři svolali s podtitulem S Havlem dál. Příchozí mají v plánu se vydat v průvodu na Hradčanské náměstí. "Důležité je, že jsem se tady sešli a že lidé jsou ochotni přijít do zimy a že vzpomínka na Havla je pro ně stále živá," řekl organizátor Lukáš Sedláček.

Večerní Prahou se pak lidé vydali na Hradčanské náměstí, kde vystoupila světoznámá písničkářka Joan Baezová. Setkání, inspirované písní Jednou budeme dál, která zněla i během přelomových událostí roku 1989, podpořila řada osobností veřejného života.