V předsálí multikina v plzeňském obchodním centru Plaza se ve čtvrtek zřítila část stropu a zranila pět lidí. Do nemocnice na urgentní příjem odvezl sanitní vůz jen jednu pracovnici obsluhy, ostatní byli ošetřeni na místě.

"Mladá žena má lehčí poranění. Není v ohrožení života ani zdraví. Její stav je stabilizovaný," řekl v 16:30 administrátor plzeňské fakultní nemocnice Milan Topinka.

Obchodní centrum Plzeň Plaza v centru města policie evakuovala a uzavřela. O otevření objektu rozhodne statik, verdikt zřejmě padne až v pátek ráno.

Podle policie došlo k pádu stropních sádrokartonových podhledů v prvním patře mezi pokladnami a schody ke kinosálům.

"Jedna žena je lehce zraněná, byla odvezena do nemocnice. O dalších zraněných informace nemám," řekla IHNED.cz mluvčí krajské policie Martina Korandová. "Nákupní centrum je evakuováno a bude uzavřeno až do večera, nyní funguje pouze parkoviště u obchodního centra," dodala Korandová.

V blízkém okolí je uzavřená doprava.

Podle svědka události Jiřího Nenutila se ze stropu po odloupnutí sádrokartonu začala lít voda.

Obchodní centrum Plaza je celé obehnané policejní páskou a policisté dovnitř pouštějí pouze zaměstnance, kteří mají v obchodě osobní věci, ale okamžitě po jejich převzetí musí objekt opustit. Hasiči uvedli, že evakuovali 800 lidí, z toho 87 přímo z prostor kina.

"Uvnitř probíhají úklidové práce a čekáme na příjezd statika. Právě na něm bude záležet, jak dlouho zůstaneme na místě," uvedla policejní mluvčí Martina Korandová. Obchodní dům zavedl pro kupující i zaměstnance speciální telefonní linku 257 090 600. "Případ šetří krajské policejní ředitelství kvůli podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení," dodala.

Podle policistů i hasičů se obchodní centrum znovu otevře až v pátek. Desítky zaměstnanců ale postávají na venkovním parkovišti a zatím jim nikdo neřekl, že mohou jít domů.

Obchodní a zábavní areál Plaza, Fantasy Park a parkovací dům za 1,2 miliardy korun v centru Plzně byl veřejnosti otevřen loni v prosinci 2007, desetisálové multikino Cinema City o čtyři měsíce později.

Případy zřícení stropů ve veřejných budovách, které neprocházejí rekonstrukcí, jsou poměrně vzácným jevem. Letos v lednu se v hypermarketu Globus na pražském Zličíně propadla část stropu nadzemních garáží. Pod sutinami zůstal dodávkový vůz patřící hypermarketu; nikdo nebyl zraněn.

V listopadu 2011 se v Rumburku na Děčínsku zřítil strop v bývalé továrně Bytex. Trosky zavalily zaměstnance firmy, která budovu vyklízela. Muž následkům zranění podlehl.

V únoru 2008 se náhle propadl strop v Ústavu sociální péče v Jinošově na Třebíčsku. Jeden klient ústavu byl při nehodě vážně zraněn.