V ulici mezi starou a novou budovou Národního divadla došlo k explozi. "Měli jsme výbuch plynu, je evakuace celého baráku," řekl serveru IHNED.cz zaměstnanec FAMU, která sídlí na adrese Divadelní 5.

Budova patří státnímu podniku Řízení letového provozu, který ji pronajímá jiným firmám. Největším pronajímatelem je Galerie Zdeněk Sklenář. Její zaměstnanci ani majitel se nyní k celé události nechtěli vyjadřovat.

Zraněno bylo 43 lidí,  230 pak evakuováno, mimo jiné z budov Národního divadla, Akademie věd ČR či fakulty sociálních věd a filmové fakulty. Domy v okolí mají rozbitá okna.

„Všechny lidi jsme evakuovali. Máme několik zraněných, odhadem asi deset lidí. Všichni ale odešli z budovy po svých. Nyní řešíme, co se bude dít dál. Evakuovali jsme řádově 400 lidí. V budově ale zůstaly jejich věci, peněženky, telefony, takže se řeší, co teď. Jsou popraskané zdi, popadané skříně a podobně,“  popsal IHNED.cz děkan FSV UK Jakub Končelík. Lidé na místě nejprve zaznamenali prudké zabouchnutí oken, pak se budovy otřásly.

"Seděl jsem v tu chvíli ve škole, vychazeli z ní zakrvavení lidé. Měli jsme výuku v rohové místnosti směrem k Hradu a i tak to byla šílená prda," popsal reportér IHNED.cz Lukáš Růžička.

Záchranáři poslali do terénu kromě sanitek i specializovaná vozidla, v nichž lze najednou ošetřit více pacientů. Zranění tak míří i do speciálního kamionu Golem.

Ředitel záchranné služby Zdeněk Schwarz na tiskové konferenci řekl, že záchranáři převezli do nemocnic zhruba 30 zraněných, další byli ošetřeni na místě. Řada z nich se poranila o rozbitá skla. Mezi zraněnými je podle Schwarze šest cizinců, především z Kazachstánu, Portugalska, Německa a Slovenska. Jeden muž narozený v roce 1948 má těžká zranění, mladší žena má od výbuchu poškozené ucho.

"První přijatý pacient měl středně těžké zranění, šlo o poranění pánve, břicha a zlomeninu dolní končetiny. Nemocnice je v pohotovosti. Lehčí zranění budou vozit do jiných nemocnic, Vojenská nemocnice Střešovice a Motol jsou připraveny pro těžší zranění," řekla Pavlína Daňková, mluvčí motolské fakultní nemocnice.

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody není nikdo pohřešován, hasiči ale dál prohledávají sutiny. Hasiči odhadují, že prohledávání sutin může trvat zhruba 48 hodin.

Policisté kvůli výbuchu uzavřeli okolí Smetanova nábřeží, hrozila další exploze. "Policie říká, že stále utíká plyn, vyklízí i nábřeží. Nad námi létá vrtulník. Výuka do konce týdne zrušena," psal z místa novinář Miloš Čermák, který učí mladé žurnalisty.
Výbuch plynu pohnul domem o centimetry, prohlásil pražský primátor
Vybuch_divadelni.mp4.jpg
Policisté uzavřeli i Národní třídu a přilehlé ulice, zastavily se tramvaje, do oblasti nesměli chodci. "Rozbilo nám to nějaká okna na Nové scéně i na historické budově. Nyní monitorujeme, co ještě dalšího. Odpojili jsme plyn a kontrolujeme další rozvody," řekl pro IHNED.cz Tomáš Staněk z tiskového oddělení Činohry Národního divadla. Divadelníci nicméně předpokládají, že večer odehrají představení Nosorožec.
Odpoledne policisté dopravní omezení zmírnili, oblastí začaly projíždět tramvaje. Později byla ale oblast znovu zcela uzavřena kvůli dalším únikům plynu v blízkosti kavárny Slavie. Dopravu policisté plně obnovili před 17:00.

Nosná stěna domu, kde došlo k výbuchu, která je rovnoběžná s Divadelní ulicí, je podle statika vychýlená asi o pět centimetrů. Pracovníci firmy Metrostav ji podepřou pomocí teleskopických vzpěr. Nosné konstrukce okolních domů podle statika poškozeny nejsou.

Pojišťovna Generali předběžně odhadla škody na budově, kde výbuch nastal, na deset milionů korun. Exploze navíc poškodila i okolní domy.

Online

29.4.2013 19:47 Konec on-line reportáže

Vážení čtenáři, on-line reportáž tímto končí. Redakce IHNED.CZ děkuje za pozornost. Okolnosti výbuchu, záchranářské práce i odstraňování škod samozřejmě dál sledujeme a budeme vás informovat.

29.4.2013 19:17 Generali: Škody na vybuchlé budově jsou předběžně 10 mil. Kč

Dnešní výbuch v domě v centru Prahy způsobil podle prvních odhadů pojišťovny škody na budově za zhruba deset milionů korun. ČTK to sdělil Jiří Cívka, mluvčí Generali pojišťovny, u které je nemovitost pojištěna. Škody na budově ale mohou být vyšší, výbuch navíc poškodil i okolní domy.

29.4.2013 17:55 Budou probíhat další kontroly

V následujících 48 hodinách budou probíhat kontroly poškozené budovy.

29.4.2013 17:39 Mluvčí ND: Poškození nebrání provozu divadla

Podle mluvčího Národního divadla Tomáše Staňka byly prostory Nové scény poškozeny důsledkem dopoledního výbuchu, škody však nejsou takové, aby bránily odehrání večerního představení. "V tuto chvíli je už vše nachystáno na večerního představení, v 19 hodin normálně hrajeme", uvedl Staněk.

29.4.2013 17:37 Teroristický čin definitivně vyvrácen

Ředitel bezpečnostní informační služby Jiří Lang potvrdil, že se nejednalo o teroristický čin. "Neexistuje žádná indikace něčeho jiného, než skutečně neštěstí", doplnil premiér Petr Nečas.

29.4.2013 17:35 Nová scéna ND bude dnes večer hrát

Nová scéna Národního divadla v Praze dnes večer plánovanou reprízu Ioneskova Nosorožce uvede.

29.4.2013 17:19 Ulice v okolí Divadelní zůstávají uzavřené

Tři ulice v okolí Divadelní zůstanou uzavřené pravděpodobně až do zítřka. Tramvaje už místem projíždějí.

29.4.2013 17:16 Provoz v okolí Národního divadla byl plně obnoven

Po výbuchu v centru Prahy se provoz vrátil do normálu. Uzavřen je pouze pro pěší chodník na Národní třídě a Smetanově nábřeží. Nábřeží bylo uzavřeno v obou směrech, podle mluvčího policie Tomáše Hulana už nyní řidiči projedou od Karlových lázní k Jiráskovu mostu a také od Národního divadla po mostu Legií na Újezd. "V 15. hodin už byl provoz téměř plně obnoven. Po dalších 20 minutách jsme ale objevili zvýšenou koncentraci plynu u kavárny Slavia a provoz musel být pak opět zastaven," řekl Hulan s tím, že před 16:30 byl provoz obnoven.

29.4.2013 17:11 Vypadá to tu jako ve válečném filmu, uvedl na místě Jan Kubice

Na místo výbuchu dorazil ministr vnitra Jan Kubice. "Vypadá to tu jako v barrandovských kulisách k válečnému filmu", popsal scenérii v okolí Národního divadla. Podobně jako předseda vlády Petr Nečas vyzdvihl práci hasičů, lékařů a záchranářů.

29.4.2013 17:03 Budovy mimo Divadelní ulici poškozené nejsou

Statik hl. města Prahy Petr Macháň uvedl, že statika domu je poškozena pouze u budovy v Divadelní ulici, okolní domy poškozené nejsou, mají pouze rozbitá okna. "Výbuch se odehrál v nadzemním podlaží, v místě, kde by měl být sklad", uvedl Macháň. Dodal, že podle jeho názoru nebude nutné budovu strhnout.

29.4.2013 17:00 Místem výbuchu opět projíždí tramvaje

 

Okolím výbuchu v centru Prahy opět jezdí tramvaje. Nestaví pouze na zastávce Národní divadlo.

29.4.2013 16:46 Postřehy na Twitteru: Tramvají nejezděte
29.4.2013 16:43 DPP během dne odklonil pět linek

Mluvčí dopravního podniku Petr Vorlíček uvedl, že vlivem výbuchu bylo během dne odkloněno pět linek městské hromadné dopravy. Docházelo také ke zpoždění linek v řádu několika minut.

29.4.2013 16:41 Úklid trosek bude trvat několik hodin

Velitel zásahu hasičů Jan Havrda uvedl, že práce hasičů na místě výbuchu bude trval ještě několik hodin. Největší problém představuje zřícený strop. Akce se účastní asi 50 hasičů.

29.4.2013 16:37 Plynaři provádí kontroly šiřšího okolí

Mluvčí HZS hl. města Prahy Pavlína Adamcová uvedla, že plynaři provádí kontroly plynu v širším okolí Divadelní ulice. Zároveň uvedla, že vyklizena je zatím jen velmi malá část poškozené budovy.

29.4.2013 16:35 Ve třídě nastal zmatek, vzpomíná studentka

Studentka žurnalistiky Jana Leisterová byla ve třídě, když se ozval výbuch. Na studenty se vysklila okna. Střepy se odrážely až od protější stěny třídy, tak silná to byla tlaková vlna. Nikomu se kupodivu nic vážného nestalo. Jenom dívky v první řadě u oken byly lehce zraněné, měly škrábnutí nebo ranku na ruce. Ve třídě nastal zmatek.

Student z Finska, který je na fakultě na výměnném pobytu, začal hystericky křičící dívky uklidňovat. A všichni postupně opouštěli budovu.

29.4.2013 16:29 Mezi zraněnými bylo šest cizinců

Dva Kazachstánci, dva Portugalci, jeden Němec a jeden Slovák byli mezi pětatřiceti zraněnými, které v souvislosti s výbuchem plynu v centru města ošetřili pražští záchranáři.

Nejtěžší zranění utrpěl čtyřiašedesátiletý muž se zlomeninou a mladší žena, které výbuch poškodil zvukovod.

29.4.2013 16:27 Ne místo výbuchu dorazil předseda vlády Petr Nečas

K Národnímu divadlu dorazil předseda vlády Petr Nečas. Ocenil práci záchranářů, lékařů a policistů. "Budova bude znovu prohledána s cvičenými psy. Modlíme se, aby v budově skutečně žádné oběti nebyly", uvedl Nečas. Dodal, že škody na budovách jsou devastující.

29.4.2013 16:23 Zpráva o výbuchu proběhla světovými médii

Informace o výbuchu v pražské Divadelní ulici se během odpoledne dostala do všech významných světových médií. Informovala o něm například CNN, BBC, Fox news nebo Daily mail.

29.4.2013 16:21 Okolí Divadelní ulice se vylidňuje

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan potvrdil, že v okolí kavárny Slavie znovu uniká plyn. Okolí výbuchu se již vylidnilo, podle reportéra IHNED.CZ se na místě zdržují jen policisté a několik novinářů.

29.4.2013 16:14 Výbuch pravděpodobně nemá žádné oběti

Podle policie by se pod sutinami domů neměli nacházet žádné oběti. Nikdo z příbuzných studentů ani zaměstnanců fakult pohřešování člena rodiny nenahlásil.

29.4.2013 15:57 V Divadelní ulici hrozí další výbuch

Okolí Divadelní ulice policie znovu uzavřela, v místě opět hrozí výbuch plynu.

29.4.2013 15:51 Doprava v centru Prahy znovu omezena

Tramvajová doprava v centru Prahy na mnoha místech stojí. Národní třída je uzavřena, na Náměstí republiky, Smetanově nábřeží a Karlově náměstí se tvoří tramvajové kolony.

29.4.2013 15:29 Z Twitteru: MHD v centru města stojí
29.4.2013 15:28 Evakuovaných bylo 230 lidí

Celkem bylo evakuováno 230 lidí. Ti se nyní mohou postupně dostavit na místo, aby si vyzvedli svoje auto, nebo odnesli věci. „V momentě, kdy máme uvolněný vchod, tak je doprovodíme dovnitř, aby si vyzvedli svoje nejnutnější věci, pomůžeme jim pro pojišťovnu situaci zdokumentovat,“ řekl ředitel policie Vodrášek.

První skupina lidí se do budov dostala ve 14:00.

29.4.2013 15:19 Okolní budovy nejsou staticky poškozeny, říká statik

Městský statik Petr Macháně řekl, že zřícením stropu nad 1. nadzemním podlažím došlo k vychýlení nosné zdi, která je rovnoběžná s ulicí Divadelní. Firma Metrostav proto zajišťuje poškozenou zeď teleskopickými vzpěrami. Jedná se o budovu, kde je galerie Hollar.

„Okolní objekty nemají nosné konstrukce poškozeny, pouze u protějšího objektu Akademie věd byla část střechy poničena,“ řekl šéf hasičů.

29.4.2013 15:15 Šéf hasičů: Nemáme informace, že někdo zůstal v sutinách

Ředitel pražských hasičů  konstatoval, že část 1. patra a část 2. patra domu, kde k výbuchu plynu došlo, se zřítila. „Místo vyklízíme, ale zatím nejsou signály, že by pod sutinami někdo zůstal,“ řekl.

29.4.2013 15:13 Policie registruje další únik plynu

Nový únik plynu u kavárny Slavie zachytili pražští policisté. Jejich ředitel David Vondrášek to řekl na mimořádné tiskové konferenci s tím, že policisté okamžitě znovu uzavřeli okolí Národní třídy.

29.4.2013 15:12 Sanita byla na místě za 4 minuty

První sanitka dorazila na místo výbuchu 4 minuty od zavolání, uvedl šéf pražských záchranářů.

29.4.2013 15:05 Psi v ruinách nikoho nenašli

Při prvním ohledání místa výbuchu psi nenašli v sutinách žádného zraněného ani mrtvého člověka. „Hledání bude ale pokračovat, až se sníží koncentrace plynu,“ konstatoval pražský primátor Svoboda.

29.4.2013 15:03 Je to výbuch plynu, říká primátor

Primátor Bohuslav Svoboda potvrdil, že výbuch v centru města v Divadelní ulici způsobil plyn. "Nejde o teroristický čin, byť exploze byla skutečně silná. Silnější než před lety na Arbesově náměstí,“ řekl pražský primátor.

 

29.4.2013 15:00 Z Twitteru: takto vypadá budova, ve které vybuchl plyn
29.4.2013 14:54 Metrostav budovy zajišťuje

Dělníci Metrostavu zajišťují proti pádu dům v centru Prahy poškozený výbuchem plynu. Na místě je nákladní auto společnosti s pěticí inženýrů. "O tom, co a kde se bude dělat rozhodne městský statik," uvedl mluvčí společnosti František Polák.

29.4.2013 14:44 Shrnující informace v 15:00

Na třetí hodinu odpoledne svolal primátor Bohuslav Svoboda mimořádnou tiskovou konferenci k výbuchu v domě v Divadelní ulici. Přítomný kromě politika bude i šéf pražských policistů Martin Vondrášek, šéf městských strážníků Eduard Šuster a ředitel záchranky Zdeněk Schwarz.

29.4.2013 14:20 Děkan FAMU: V Lažanském paláci se do pátku nebude učit

Děkan FAMU Pavel Jech poslal studentům mailový dopis, v němž oznamuje, že nikdo z FAMU nebyl zraněn a až do pátku je v postiženém Lažanském paláci zrušena výuka. Tady je kompletní znění dopisu:

"Vážení studenti, pedagogové a zaměstnanci,

rádi bychom Vás informovali o výbuchu, který se stal poblíž FAMU.
Budova FAMU byla částečně poškozena a evakuována. Momentálně je okolí Lažanského paláce uzavřeno a čekáme na více informací.

Zde jsou důležité informace pro vás:

1. V budově FAMU nikdo nebyl zraněn.
2. V Lažanském paláci nebude do konce týdne probíhat výuka. Plánovaná výuka a cvičení v ostatních lokalitách budou probíhat dle rozvrhu.
3. Jakmile bude umožněn vstup do budovy k vyzvednutí osobních věcí, bude tato informace vyvěšena na webu AMU.

Jsme velmi rádi, že na FAMU nedošlo ke zranění a soucítíme se zraněnými."

Pavel Jech, Viera Hladišová

29.4.2013 14:16 Kolona tramvají v Revoluční

Po výbuchu a následném omezení dopravy v centru Prahy se v Revoluční ulici vytvořila kolona tramvají a autobusů, která se táhla od Štefánikova mostu až na náměstí Republiky. "V opačném směru jezdí tramvaje bez problemů," hlásí reportér IHNED.cz Ondřej Šafránek.

29.4.2013 14:05 Starosta Prahy 1: Postiženým můžeme nakrátko nabídnout až dvanáct bytů

Radnice Prahy 1 už podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) prý mapuje, jak by pomohla postiženým. "Mohli bychom jim nabídnout na kratší překlenovací období osm až dvanáct bytů," řekl Lomecký pro ČT.

29.4.2013 13:54 Nestihli nám dát ani papíry na zápočtový test, líčí studentka

"Psali jsme zápočtový test a nestihli nám ani dát papíry. Nejhorší byl pohled na zraněné lidi, hlavně na ty, co to schytali do obličeje. Já jsem seděla u okna, ale mám zakrvácenou jen ruku, jsem trochu hluchá a jsem v šoku, jinak jsem v pořádku. Nejhorší bylo, že jsme nevěděli, co se děje, báli jsme se, že nás tam někdo postřílí," vylíčila studentka 1. ročníku žurnalistiky, která byla v době výbuchu v budově Hollar. Se svými nejbližšími momentálně komunikuje jen prostřednictvím Facebooku, její mobil a peněženka zůstaly ve třídě.

29.4.2013 13:34 Plynaři se zatím do domu nedostali, čekají na pokyny statika

Plynaři podle slov svého mluvčího Miroslava Vránka v domě, ze kterého se ozval výbuch, ani v nejbližším okolí práce na plynovodech neprováděli. „Nevíme ale, co se děje v samotných domech," řekl Vránek serveru IHNED.cz. V současné době je od plynu odpojeno 19 přípojek, probíhá měření koncentrace plynu. "Naši lidé se do domu zatím nedostali, čekáme na vyjádření statika a hasičů," dodal Vránek. Nedokázal určit, kdy dodávku plynu obnoví.

29.4.2013 13:34 Potvrzeno 35 zraněných, 1 těžce

Zatím je potvrzeno 35 zraněných, z toho jeden těžce. Zachranář Filip Štrach uvedl, že budovu budou znovu prohledávat psi, kteří byli předtím odvoláni. Během jejich první prohlídky budovy prý nezachytili žádné lidské stopy, které by vedly k zavaleným obětem. Další vyslání psů do budovy je prý preventivní. Štrach dále uvedl, že tramvaje projíždějí Národní třídou bez zastavení na zastávce Národní divadlo.

29.4.2013 13:32

Na tiskové konferenci u místa výbuchu plynu hasiči sdělili, že do domu pustili psy, ale zase je stáhli zpátky, protože si nebyli jistí statikou domu. Policie začne pouštět lidi k jejich majetku, který tam narychlo zanechali. Hlavně motoristy.

29.4.2013 13:28 Ruský bulvár: Byl to doopravdy jen plyn?

Na první místo v seznamu dnešních zpráv umístil informaci z Prahy i ruský bulvár. "Byl to doopravdy jen plyn?" ptá se dramaticky v titulku Moskovskij komsomolec a dodává, že výbuch byl slyšet po celém městě. "Kriminální verze incidentu se nevylučuje, záchranáři pro všechny případy vypnuli plyn ve všech okolních budovách," napsal server Newsru.com.

29.4.2013 13:26 Rusové věnují výbuchu v Praze mimořádnou pozornost

Mimořádnou pozornost věnovala výbuchu v Praze ruská média. Všechny místní tiskové agentury s odvoláním na údaje ruského velvyslanectví oznámily, že mezi zraněnými podle prvních informací nejsou žádní turisté z Ruska. "Praha je v době květnových svátků jednou z nejpopulárnějších destinací Rusů," napsala agentura RIA Novosti. "Dokonce i v letních měsících tam bývá méně ruských turistů, než nyní," uvedla agentura.

29.4.2013 13:20 Provoz tramvají obnoven

Policie povolila v okolí výbuchu provoz tramvajových linek, nebudou však stavět v zastávce Národní divadlo.

29.4.2013 13:15 Provoz omezen i v dalších pobočkách FSV UK. Nejde internet

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl vyjádřil podporu všem, kteří byli zraněni. „Od chvíle, kdy jsem se dozvěděl o neštěstí v Hollaru, jsem v kontaktu s vedením Fakulty sociálních věd UK. Je mi moc líto, co se stalo. Vážně zraněni nejsou s největší pravděpodobností ani studenti, ani zaměstnanci univerzity," řekl rektor Hampl. Budova Hollaru je z bezpečnostních důvodů do odvolání uzavřena pro všechny pracovníky i studenty. Omezen je i provoz v ostatních lokalitách FSV UK – Jinonice a Opletalova, ve kterých není dostupné síťové připojení.

29.4.2013 13:06 MAPA: Podívejte se, kde přesně vybuchl plyn

29.4.2013 13:02 Očitá svědkyně: Létaly na mě saze, kabát jsem měla od střepů

Reportér IHNED.cz Jan Pintera přímo na místě výbuchu: "Očitá svědkyně mi popisovala, že při výbuchu šla na křižovatce ulic Bartolomějská a Karoliny Světlé do práce. Popisovala, jak na ni létaly saze z tlakové vlny po výbuchu. Kabát měla celý od střepů. Svědci se shodli, že se Národní divadlo při výbuchu jako by vlnilo."

29.4.2013 12:55 Šéf záchranky: Na místě výbuchu mohou být tři až čtyři mrtví

Podle šéfa pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze by na místě výbuchu mohli být tři až čtyři mrtví lidé.

29.4.2013 12:54 Statik: Trámy popojely ve svých ložiscích

„Všechny domy v okolí jsou ze začátku minulého století nebo ještě předminulého století. Jsou to domy cihelné, které mají špatnou vodorovnou tuhost," řekl v ČT statik Milan Vašek. „Čelní stěny domu se asi vychýlily obě. Trámy popojely ve svých ložiscích. Jestli je to ve stavu zboření, nebo zachycení, se nedá určit," dodal.

29.4.2013 12:47 První video z místa

Server Česká pozice zveřejnil první video z místa výbuchu.

29.4.2013 12:41 Zraněno zřejmě i šest cizinců

Mezi zraněnými by mělo být podle posledních informací i šest cizinců, zřejmě studentů.

29.4.2013 12:39 Záchranáři: Několik osob je zřejmě zasypáno

"Podle našich informací je zřejmě několik osob zasypáno sutinami," uvedla pro ČT mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová.

29.4.2013 12:37 Čtyři zranění skončili na Bulovce

"V souvislosti s výbuchem přivezla zdravotnická záchranná služba do Nemocnice Na Bulovce k ošetření čtyři zraněné. Všichni byli po ošetření již propuštěni z nemocnice. Všichni zranění měli řezné rány od skla, v jednom případě bylo potřeba ránu sešít. Další pacientce lékaři ošetřili ruku, kterou měla zlomenou nárazem dveří," uvedl mluvčí Bulovky Martin Šalek.

29.4.2013 12:35 Výbuch v Praze jako hlavní zpráva světových médií

Výbuch se stal hlavní zprávou mnohých světových médií. Informují o něm zpravodajské televize CNN, BBC nebo Sky News, zahraniční servery i tiskové agentury. Na internetových stránkách CNN a Sky News se zpráva o neštěstí záhy objevila jako takzvaná žhavá aktualita. "Pražská exploze za sebou nechala desítky zraněných," hlásal žlutý titulek na britském zpravodajském kanále.

29.4.2013 12:32

„Jsem na Smetanově nábřeží, okolí nehody je celé uzavřené. Předtím hasiči vypouštěli na ulici Karolíny Světlé plyn z ventilů, který tam zbyl, aby zabránili další explozi. Takže na ulicích byl trochu cítit. Teď se nic zvláštního neděje, tedy na první pohled," hlásí z místa reportér IHNED.cz Jan Pintera.

29.4.2013 12:31 Centrum kolem výbuchu zůstává uzavřené

V centru Prahy zůstávají uzavřeny ulice Divadelní, Smetanovo nábřeží, Národní třída i most Legií. Na místo výbuchu se tak dostanou pouze záchranáři, doprava, včetně tramvají, je odkloněna. Jak dlouho uzavírka potrvá, nedokáže mluvčí pražské policie Tomáš Hulan odhadnout. 

29.4.2013 12:28

Záchranáři na místě ošetřují lehce zraněné.

29.4.2013 12:22 Nebezpečí exploze trvá

Okolí výbuchu zůstává uzavřené, na místě je stále silně cítit plyn. Ředitel pražských hasičů ČTK  řekl, že plyn může být natažený v kanálech, a stále tak existuje riziko výbuchu.

29.4.2013 12:11 Výbuch posunul stěnu domu o 5 centimetrů

Podle informací ČT byla stěna domu, kde došlo k výbuchu, posunuta o pět centimetrů a musí být zajištěna proti zřícení.

29.4.2013 12:10 Praha zřídila krizovou linku 800 100 991

Praha zřídila krizovou linku 800 100 991


29.4.2013 12:06 Není jisté, že plyn vybuchl v naší budově, říká mluvčí státního podniku Řízení letového provozu

Starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký pro Radiožurnál uvedl, že výbuch nastal v budově, která patří státnímu podniku Řízení letového provozu. Mluvčí společnosti Richard Klíma ale tvrdí, že to dosud není jasné. "Naše budova na Smetanově nábřeží byla výbuchem velmi silně poškozena, ale místo výbuchu musí určit až záchranáři, respektive hasiči," uvedl Klíma. Podle něj všichni zaměstnanci byli evakuovaní a v sutinách nikdo nezůstal. „Nikdo nechybí," dodal Klíma. Škoda na budově bude podle něj značná, vyčíslit ji je podle něj zatím předčasné, protože zaměstnanci dovnitř nesmějí.

29.4.2013 12:05 Plynaři odpojili 19 domů

Mluvčí hasičů Pavlína Adamcová uvedla, že poškozenou budovu prověřuje statik. "Nevíme, jestli vybuchl plyn, nebo bylo příčinou něco jiného. Z preventivních důvodů jsme uzavřeli plynové přípojky v 19 okolních objektech," řekl pro ČTK mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

29.4.2013 11:59

Podle primátora Bohuslava Svobody se s největší pravděpodobností jednalo o výbuch plynu a dům, kde k explozi došlo, je částečně staticky poškozený. "Další informace ale nemám," řekl Svoboda. „Na ulici Karolíny Světlé jsou vyražená okna, až tam dolehla tlaková vlna. Je uzavřena velká část okolí, doslova mrtvá zóna," hlásí přímo z místa reportér IHNED.cz Jan Pintera.

29.4.2013 11:56 Uživatelé Twitteru chválí práci záchranářů

Několik uživatelů Twitteru a svědků z místa chválí práci záchranářů za profesionálně odvedenou práci

29.4.2013 11:55 FOTO: Jak to vypadá po výbuchu v centru Prahy
29.4.2013 11:55 Svědectví: Všude sklo a prach

"Byla jsem v Liliové ulici a výbuch otřásl okolními domy i tam. Kolem Hollaru bylo spoustu zraněných krvácejících lidí, všude sklo a prach," napsala na Facebooku IHNED.cz čtenářka Lucie Vaňková.

29.4.2013 11:53 Svědectví na Twitteru
29.4.2013 11:52 Nečas: Jsem hluboce zasažen neštěstím, které se odehrálo v centru Prahy

"Jsem hluboce zasažen tragédií, která se odehrála při výbuchu plynu v Divadelní ulici v Praze. V současné době se podrobně seznamuji se situací a jsem v kontaktu s Ministerstvem vnitra ČR a dalšími složkami integrovaného záchranného systému," uvedl premiér Petr Nečas.

29.4.2013 11:48 Dopravní podnik odklonil tramvaje 6, 9, 17, 18 a 22

Pražský dopravní podnik musel změnit trasy tramvajových linek. Linky 6, 9 a 22 byly z Národní třídy odkloněny přes Kalrovo náměstí a Anděla. Odkloněny byly také linky 17 a 18, které jinak jezdí po nyní uzavřeném Smetanově nábřeží. "My máme poblíž Národní, respektive Divadelní ulice, pět tramvají. 6, 9 a 22 jsou odkloněny z Lazarské přes Karlovo náměstí a Palackého náměstí na Anděl. 17 a 18, které běžně jezdí po Smetanově nábřeží, jsou odkloněny z Palackého náměstí na Karlovo náměstí, Václavské náměstí a poté přes Letnou zpět do svých tras," řekl Petr Vorlíček, mluvčí DPP.

29.4.2013 11:47

Motolská nemocnice už přijala 4 pacienty. Jeden utrpěl středně těžká zranění.

29.4.2013 11:39 Dosavadní bilance: 55 zraněných, 220 evakuovaných

Evakuováno bylo 220 osob, záchranáři zatím ošetřili 55 lidí. Opustit pracoviště museli i zaměstnanci Národního divadla. „Stále věříme tomu, že na Nové scéně odehrajeme dnešní večerní představení," uvedl Tomáš Staněk, mluvčí Národního divadla. Historická budova i Nová scéna jsou odpojeny od plynu. Zatím není jasné, zda odtud plyn unikal.

29.4.2013 11:37

Policisté dál zvětšují prostor, kam se nesmí. A o výbuchu informují další a další světová média. Například New York Times.

29.4.2013 11:34 Svědectví na Twitteru
29.4.2013 11:28 Motol přijal prvního zraněného

Motolská nemocnice už přijala prvního zraněného. Pohotovost vyhlásily už i další pražské nemocnice. "Přijali jsme pacienta se středně těžkým zraněním. Jde o zranění pánve, zlomeninu dolní končetiny a možné poranění břicha," uvedla pro ČT Pavlína Danková, mluvčí motolské nemocnice. „Nemocnice je v pohotovosti. Lehčí zranění budou vozit do jiných nemocnic, Vojenská nemocnice Střešovice a Motol jsou pro těžší zranění. Všechno je připraveno," dodala Danková.

29.4.2013 11:26

„Ozvala se obrovská rána. Akademie se otřásla. Vyšli jsme ven z kanceláře, všude byla spousta střepů. Zaměstnanci budovu opustili," řekl pro ČT Jan Martínek, ředitel odboru komunikace Akademie věd. Podle svědků byl výbuch slyšet i přes vodu - na Malé Straně.

29.4.2013 11:21 Starosta Prahy 1: Dům patří státnímu podniku Řízení letového provozu

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) patří dům, kde k výbuchu došlo, státnímu podniku Řízení letového provozu. Lomecký to uvedl na Radiožurnálu. "Na stavebním odboru nemají hlášenou žádnou rekonstrukci. S plynem tu v minulosti potíže nebyly," dodal Lomecký.

29.4.2013 11:18 O výbuchu informuje i BBC

O výbuchu v centru Prahy informují i světové zpravodajské webové servery, například britská zpravodajská stanice BBC.

29.4.2013 11:17 Plynaři zjišťují únik plynu

„Plynaři zjišťují únik plynu, který tady je cítit," dodal šéf pražských záchranářů Zdeněk Schwarz. "Čekáme v bezpečné vzdálenosti," řekl Schwarz.

29.4.2013 11:15

Ředitel záchranářů Zdeněk Schwarz pro ČT později upřesnil, že by mělo být do 40 zraněných. "Informace se mění s časem, jednotlivé objekty se postupně prohledávají. Čekáme, kam nás hasiči pustí," řekl Schwarz. Dodal, že 4 jsou těžce zranění. "Jedná se převážně o lehká zranění, škrábance, oděrky, pořezání od skla," řekl Schwarz.

29.4.2013 11:12

Zatím není úplně jasné, kolik je zraněných a zda si výbuch vyžádal nějaké oběti. „Zraněných je do dvaceti. Kolik těžce a kolik lehce zraněných, na to je ještě brzo. Řeší se teď otázka, jestli nejsou některé osoby zasypány sutinami," doplnila mluvčí záchranářů Jiřina Ernestová.

29.4.2013 11:11 Primátor Svoboda na místě výbuchu

Přímo na místo výbuchu dorazil i primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

29.4.2013 11:07

Exploze si podle dostupných informací vyžádala více než deset zraněných. Mluvčí hasičů Pavlína Adamcová hovoří o jedenácti lidech, kteří odjeli do nemocnic na ošetření.

29.4.2013 11:01 Mluvčí Národního divadla: Rozbilo nám to okna, museli jsme odpojit plyn

"Rozbilo nám to nějaká okna na Nové scéně a na historické budově. Nyní monitorujeme, co ještě dalšího. Odpojili jsme plyn a kontrolujeme rozvody. Lidé zatím objekt opustit nemuseli, ale nevíme, zda to bude platit i třeba za hodinu," řekl pro IHNED.cz Tomáš Staněk z tiskového oddělení Činohry Národního divadla.

29.4.2013 11:00 Z Twitteru: Amatérské fotky z okolí
29.4.2013 10:57 Z Twitteru: Srovnání před a po výbuchu
29.4.2013 10:55 Děkan sousední FSV: Lidé museli odejít z budovy, nechali tam všechny své věci

„Všechny lidi jsme už evakuovali. Máme několik zraněných, odhadem asi deset lidí. Všichni ale odešli z budovy po svých. Nyní řešíme, co se bude dít dál. Evakuovali jsme řádově 400 lidí, v budově ale zůstaly jejich věci, peněženky, telefony, takže se řeší, co teď. Jsou popraskané zdi, popadané skříně a podobně," říká děkan FSV UK Jakub Končelík.

29.4.2013 10:54 Policie uzavírá Národní třídu

Policie uzavírá okolí Smetanova nábřeží včetně Národní třídy, údajně hrozí další exploze.

29.4.2013 10:50 Svědectví na Twitteru
29.4.2013 10:45 Záchranáři: Jsou tam zranění i zasypaní, počty zatím nevíme

Na místě zasahují hasiči, záchranáři i policie. Příčinu výbuchu hasiči zatím neví. "Na místě je zatím neupřesněný počet zraněných a zasypaných lidí," uvedla mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová.

29.4.2013 10:43 Novinář Miloš Čermák na Twitteru
29.4.2013 10:38 V Divadelní ulici vybuchl dům

Jedním z domů v Divadelní ulici u Smetanova nábřeží v Praze otřásl kolem 10:00 silný výbuch, jsou tam zranění a několik lidí bylo zřejmě zasypáno. Výbuch byl podle svědků slyšet až na kilometr daleko. Událost budeme sledovat on-line.