Firmy s vlastníky z daňových rájů vyhrály za posledních pět let v Česku veřejné zakázky za nejméně 153 miliard korun. Z evropských fondů si rozdělily přes šest miliard Kč, z čehož vyčerpaly více než 3,3 miliardy korun.

Analýza, kterou společně vypracovala protikorupční organizace Transparency International (TI) a poradenská společnost Bisnode, navíc hovoří o tom, že anonymní společnosti zvítězily ve veřejných zakázkách za 38,5 miliardy korun a z evropských peněz vyčerpaly necelých pět miliard korun.

"Ve veřejných zakázkách za více než 153 miliard korun v posledních pěti letech zvítězilo 222 společností s matkou v daňovém ráji a 277 firem s vlastníkem v daňovém ráji získalo dotace z evropských fondů," uvedl k výsledkům studie analytik Bisnode Michal Řičař. Nejčastějšími příjemci veřejných zakázek - zhruba 152 miliard korun - byly podle něj společnosti s majiteli z Nizozemska, Kypru a Lucemburska.

Daňové úniky v těchto případech odhadl na jednotky miliard korun.

Analytik Transparency International Stanislav Beránek sice připustil, že ne každá offshorová společnost je kriminální, "nicméně sousloví daňový ráj má z minulosti špatný zvuk, jehož váha pak dopadá na všechny", dodal.

Sněmovna proto ještě před svým rozpadem schválila od 1. ledna příštího roku zákon, který má zvýšit transparentnost akciových společností žádajících o veřejné zakázky. Akcie na majitele musí být od příštího roku deponovány u Centrálního depozitáře cenných papírů, nebo v některé bance. Pokud se firma bude o veřejnou zakázku ucházet, bude muset svou vlastnickou strukturu rozkrýt.

Spojení na politiky

Firmy, které TI společně s Bisnode a sdružením Naši politici prověřila, mají podle nich nejméně z jednoho procenta přímou vazbu na politicky aktivní osobu.

"Analýza vazeb mezi životopisnými profily zhruba 2000 politiků i lobbistů, uvedenými v serveru nasipolitici.cz, a společnostmi s neprůhlednou vlastnickou strukturou ukázala na desítky aktivních či bývalých spojení. Kontroverzní konexe mezi anonymními daňovými ráji a světem politiky tak můžeme nalézt například u radních zasedajících v orgánech či vedení realitních a developerských společností," doplnil Jiří Fiala ze sdružení Naši politici o.s.

Jedním z politiků, který podle serveru Aktuálně.cz působil ve firmě s většinovým vlastníkem na Kypru, je současný ministr práce a sociálních věcí František Koníček, či kancléř Vratislav Novák.