Ředitel ČT Petr Dvořák ustavil minulý týden komisi, která bude řešit údajné ovlivňování zpravodajství. Členkou byla také česko-dánská novinářka Dana Schmidt. Ta ale vzápětí odstoupila.

"Opravdu tam nebudu, protože jsem nemocná," zdůvodnila své rozhodnutí Schmidt.

24 zaměstnanců ČT, kteří si stěžují na ovlivňování zpravodajství ve prospěch Miloše Zemana i na neplnění úkolů veřejné služby, proto navrhlo řediteli vlastního kandidáta - česko-amerického novináře Erika Besta.

Stěžovatelé by pak dokonce ani nepožadovali rozšíření komise na 10 členů, jak původně avizovali. Na Dvořákovu odpověď čekali od neděle.

"Já jsem zatím žádnou nabídku nedostal," řekl Best serveru IHNED.cz ještě ve středu vpodvečer. A ani ji už nedostane.

Ředitel ČT totiž vzápětí nominaci Besta zamítl. "Váš návrh pan generální ředitel bohužel nemůže přijmout z jediného principiálního důvodu. Skupina má povahu expertní, jejím cílem je tedy posoudit váš podnět objektivně a nezávisle. Vzešla proto z iniciativy generálního ředitele, jehož odpovědností je situaci co nejlépe vyřešit," napsal stěžovatelům manažer Dvořákovy kanceláře Vít Kolář.

Mluvčí ČT Alžběta Plívová poté serveru IHNED.cz sdělila, že v komisi zasednou jen čtyři lidé. "Místo pro paní Schmidt je i nadále vyhrazeno pro ni pro případ, že by jí zdravotní stav nakonec účast umožnil," uvedla.

Komise se sejde na svém prvním, ale zároveň i posledním jednání příští týden.

"Podle dopisu pana generálního ředitele má být zasedání jen jedno," řekla předsedkyně etické komise Syndikátu novinářů Barbora Osvaldová, která je také členkou zmíněné skupiny.

Písemné podklady už členové komise dostali e-mailem, ČT jim ale ještě pošle CD. Patrně na něm najdou reportáže, které budou dokazovat, že zpravodajství je vyvážené a podnět stěžovatelů se nezakládá na pravdě.

ČLENOVÉ KOMISE

Komise, která prošetří stížnosti zaměstnanců ČT na ovlivňování zpravodajství, má nyní čtyři členy. Vybral je ředitel Petr Dvořák.

Barbora Osvaldová - předsedkyně etické komise Syndikátu novinářů ČR

Rob Cameron - pražský zpravodaj BBC

Michal Šobr - pedagog na katedře žurnalistiky FSV UK

Jaromír Volek - sociolog médií

Více čtěte ZDE.

Podle Daniely Drtinové, která patří mezi nejvýraznější postavy stížnosti, je ale potřeba, aby komise mluvila přímo se zaměstnanci a odhalila tak jádro problému.

"Auditoři musí zjistit, co se děje v nitru redakce, co je zdrojem našeho podnětu. K tomu je opravdu potřeba mluvit s některými lidmi, aby zjistili, kde je zásadní problém. Za námi je tříměsíční práce, kdy jsme mluvili s lidmi, pozorovali situaci a podnět jsme se nakonec rozhodli podat proto, že jsme došli k závěru, že v nitru redakce vznikla jakási šedá zóna, v níž šéfredaktor může realizovat i zadání, které mu skutečně neukládá zákon o České televizi," řekla v rozhovoru pro IHNED.cz.

A to podle ní komisaři za jedno odpolední zasedání nezjistí.

Sekretariát ředitele ale tvrdí, že členové komise mají do budovy redakce zpravodajství neomezený přístup, a mohou tak hovořit s kterýmkoliv zaměstnancem.

Problémy by měl řešit televizní ombudsman

Problematice veřejnoprávního zpravodajství se věnovaly i středeční Rozpravy o českých médiích, které se pravidelně konají na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Diskutovat přišel mediální expert Milan Šmíd, předseda Syndikátu novinářů Adam Černý, člen Rady ČT Jiří Závozda i odvolaná šéfka divize Nová média ČT Pavlína Kvapilová.

Podle ní by měl v České televizi vzniknout institut vnitroredakčního ombudsmana, který by v budoucnu obdobné problémy řešil na půdě televize.

Návrh přivítali i další členové diskuse. "Vynikající nápad, já bych velice souhlasil, protože celý ten problém je o poměrech v redakci, o autoritativním rozhodování šéfredaktora, které vyvolává konflikty. Mě mrzí, že interní konflikt nahrává nepřátelům nezávislosti veřejné služby. To směřuje k poškození dobrého jména veřejné služby," uvedl například mediální odborník Milan Šmíd.

Člen Rady ČT Jiří Závozda v principu není proti, taková funkce podle něj nikdy nemůže nic zkazit nebo poškodit. "Těžko si ale dovedu představit ombudsmana, který by seděl denně ve zpravodajství. Musel by stát úplně mimo a posuzovat to v časoprostoru," myslí si.

Předsedkyně etické komise a spoluzakladatelka fakulty Barbora Osvaldová, která přišla na debatu jako divák, poté diskutujícím připomněla, že funkce ombudsmana například ve Francii už existuje.

Server IHNED.cz získal dopis, kterým ředitel ČT Petr Dvořák minulý týden informoval zaměstnance o činnosti komise: