Miliardář Karel Janeček představí v pondělí svůj další projekt, kterým se pokusí oživit občanskou společnost v Česku. Do programu Aktivní občan 2014 vloží podle informací IHNED.cz dva miliony korun.

Jeho nadace spolu s Fondem Otakara Motejla bude rozdávat granty na vybrané projekty, které mají nějakým způsobem vylepšit život v místě, kde žijí. Třeba zajistit, aby se občané lépe dostávali k informacím o dění na místní radnici nebo se pokusili zefektivnit práci jimi placených úředníků a politiků.

Oceněným projektem tak může být například web, na němž se lidé dozvědí, jak postupovat při žádosti o stavební povolení, případně s čím můžou v takové situaci počítat. Může jít také o vyhlášení nezávislé architektonické soutěže na opravu náměstí.

"Očekáváme, že se nám sejdou hodně různorodé projekty. Ty, které dostanou grant, vybere hodnotící komise. Rozhodovat bude mimo jiné potřebnost, naléhavost a inovativnost," vypočítává klíčová kritéria Bob Fliedr z Nadace Karla Janečka.

Není to rozhodně první aktivita miliardáře Janečka, která se zaměřuje na rozvoj občanské aktivity. Na jaře loňského roku se například zaměřil na vzdělávání podnikatelů.

Po protikorupčním fondu a Pozitivní evoluci se podnikatel a matematik pustil na půdu regionálního podnikání. Odstartoval program ProRegiony, který podporuje vazby mezi místními obchodníky a jejich vzdělávání.

Skupiny podnikatelů pod hlavičkou jeho projektu vznikaly například v Plzni, Českých Budějovicích, Liberci nebo na Broumovsku.

Nyní se zakladatel společnosti RSJ odklonil od byznysu více k občanské společnosti. "Pro naši společnost je klíčová podpora aktivních občanů, kteří chtějí zlepšit situaci ve svém okolí," dodává Janeček.