Krajské a městské samosprávy, které jsou zřizovatelem zdravotnických zařízení, se mají samy rozhodnout, zda přestanou proplácet zdravotnické poplatky, nebo je budou proplácet bez ohledu na to, kdo zdravotní zařízení zřizuje. To je závěr pátečního jednání předsednictva ČSSD. Kraje a města se mají rozhodnout do 21. června a své stanovisko předat antimonopolnímu úřadu.

Hejtmani ČSSD se ve stejný den shodli, že s proplácením ve svých nemocnicích a lékárnách skončí do konce června, čekali ovšem na stanovisko vedení strany.

K obratu dochází rok a půl po krajských volbách, které ČSSD drtivě vyhrála právě se slibem rušení poplatků.  

"Není důvod poplatky hradit. Slíbili jsme, že když v parlamentních volbách uspějeme tak, abychom sestavovali vládu, že poplatky zrušíme. To se nestalo," uvedl místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach.

Jako první přestal už hradit lidem poplatky 2. června Pardubický kraj. Praha vedená ODS je nikdy za lidi nehradila.

Evropská komise označila v úterý poplatky ve svém neformálním stanovisku za diskriminační. Ministerstvo vnitra, podle něhož je také proplácení poplatků kraji v rozporu se zákonem, čeká na vyjádření Ústavního soudu.

Podle EK by kraje buď měly proplácet poplatky všem, anebo nikomu, jinak jde o nepovolenou veřejnou podporu. Na úhradu poplatků všem ale kraje nemají. Když nyní přestanou poplatky ve svých zařízeních za lidi hradit, padne námitka o nedovolené veřejné podpoře a EK by ani nemusela zahájit správní řízení.

"S ohledem na stanovisko Evropské komice a povolební situaci (je dohoda) ukončit (placení) nejpozději do konce měsíce," uvedl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.  

Předvolební slib ČSSD za 480 milionů

Kraje loni za regulační poplatky ve zdravotnických zařízeních vydaly zhruba 480 milionů korun. Pro letošní rok na ně vyčlenily přes 300 milionů korun, některé ale jen na první čtvrtinu nebo polovinu roku.

Kraje nyní hradí poplatky různou formou, například jako dar či zpětnou úhradou, většinou od února loňského roku. Kvůli jejich proplácení vedlo ministerstvo vnitra správní řízení se Zlínským, Jihočeským, Ústeckým, Královéhradeckým a později i se Středočeským, Pardubickým, Moravskoslezským a Libereckým krajem. Správy odmítly upravit podle ministerstva nezákonný způsob, jakým poplatky občanům proplácejí.

Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeny od poplatků v ambulancích jsou děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z 5000 korun na 2500 korun, stejně jako lidem nad 65 let. V Praze se regulační poplatky neproplácejí.


Hlavní události od zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví:

1. ledna 2008 - Lidé začali platit u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 a za pohotovost 90 korun. Ochranný limit na výdaje činil 5000 korun. Regulační poplatky zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a SZ.

18. března 2008 - Ve sněmovně koalice těsně prosadila zamítnutí sociálnědemokratické předlohy o zrušení poplatků.

28. května 2008 - Ústavní soud zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí včetně poplatků.

1. srpna 2008 - Byly zrušeny poplatky za pobyt novorozenců v porodnici. Od placení byli osvobozeni i dárci orgánů a lidé, kterým byla léčba soudně nařízena.

19. prosince 2008 - Levici se ve sněmovně podařilo odhlasovat zrušení poplatků. Senát návrh vrátil sněmovně a v únoru 2009 se poslanci s ministerstvem zdravotnictví dohodli na kompromisu.

1. ledna 2009 - Středočeský kraj jako první začal hradit za lidi poplatky v pětici krajských nemocnic a lékáren. Od února se přidali v dalších krajích vedených ČSSD. Tím ČSSD splnila slib, s nímž vyhrála krajské a senátní volby v roce 2008.

1. dubna 2009 - U lékaře přestaly platit děti do 18 let (ostatní platby zůstaly zachovány). Dětem a seniorům nad 65 let se snížil limit z 5000 na 2500 korun, u seniorů zahrnul i doplatky na léčiva, 30 korun za položku na receptu je jen u léků s doplatkem nižším než 30 korun.

14. dubna 2009 - Krajské lékárny ve Středočeském kraji začaly po rozhodnutí soudu ze 7. dubna opět vybírat poplatky. Hrazení poplatků zakazovaly později soudy i lékárnám v nemocnicích dalších krajů.

23. dubna 2009 - První pokutu za nevybírání poplatků dostal Středočeský kraj. Pokuty od pojišťoven začaly dostávat i další nemocnice v krajích.

4. května 2009 - Středočeský kraj zavedl v krajských lékárnách slevové kupony. Grémium majitelů lékáren později vyzvalo k podávání žalob na ochranu proti nekalé soutěži.

15. května 2009 - Sněmovna schválila úplné zrušení poplatků a zároveň rozhodla o zrušení poplatků pro děti a mladé do 19 let, důchodce, dárce krve a kostní dřeně a sociálně slabší lidi.

18. června 2009 - Senát odmítl rušení poplatků, jak to v květnu ve sněmovně prosadily ČSSD a KSČM. V duchu protikrizových opatření ministerstva zdravotnictví navrhli senátoři snížení cen léčiv o pět procent a bezplatné očkování proti pneumokokům.

13. srpna 2009 - Ministr vnitra Martin Pecina podle tisku hejtmany písemně upozornil na to, že pokud kraje nezačnou dodržovat v otázce poplatků zákon, ministerstvo zruší usnesení jejich krajských zastupitelstev, která proplácení umožňují.

1. září 2009 - Karlovarský kraj začal proplácet jako první poplatky ze všech lékáren včetně soukromých. Dosud formou daru vracel peníze jen ve své jediné lékárně v karlovarské nemocnici.

11. září 2009 - Poslanci neschválili ani zrušení či omezení poplatků, ani změny navržené Senátem v polovině června. Regulační poplatky zůstaly zachovány v současné podobě.

20. října 2009 - Ministerstvo vnitra odeslalo hejtmanům výzvu k nápravě situace kolem poplatků. Postup většiny krajů, které vracejí lidem peníze za poplatky, považuje vnitro za závadný. Výzva se netýkala Prahy, kde se poplatky nevracejí, a Plzeňského kraje, kde se uplatňuje odlišný postup. Podle hejtmanů je názor ministerstva neodůvodněný a právně neobhajitelný.

22. října 2009 - ČSSD předložila do sněmovny nový návrh na zrušení všech regulačních poplatků.

4. prosince 2009 - Levice ve sněmovně uspěla s návrhy na úplné zrušení regulačních poplatků. Téměř totožné novely KSČM a ČSSD prošly do druhého čtení.

19. prosince 2009 - Olomoucký kraj oznámil, že od ledna 2010 změní systém úhrady regulačních poplatků.

5. ledna 2010 - MV zahájilo správní řízení kvůli hrazení zdravotnických poplatků se čtyřmi kraji - Zlínským, Jihočeským, Ústeckým a Královéhradeckým.

1. února 2010 - MV zahájilo správní řízení kvůli poplatkům s dalšími pěti kraji - Středočeským, Jihomoravským, Pardubickým, Moravskoslezským a Libereckým.

16. února 2010 - Ústecký kraj podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu a žádá přerušení správního řízení.

1. března 2010 - MV přerušilo správní řízení s osmi kraji. Počká, jak se k případu vyjádří Ústavní soud.

1. června 2010 - Pardubický kraj nebude jako první z regionů v Česku od 2. června proplácet regulační poplatky za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních.

4. června 2010 - Hejtmani ČSSD oznámili, že nejpozději na konci června skončí s proplácením regulačních poplatků.