Lounský státní zástupce Radim Dragoun v pátek obžaloval dva soudce litoměřického soudu Josefa Knotka a Ladislava Jelínka z korupce a za zneužití pravomocí úřední osoby.

Policie je zadržela na podzim kvůli braní úplatků. Hrozí jim za to až deset let vězení. Obžalována je i soudní zapisovatelka a tři lidé, kteří jim podle vyšetřování úplatky dávali či slibovali. Podle Dragouna šlo o desetitisíce korun výměnou za podmínečné propuštění z vězení či další výhody. Soudci skončili mimo službu.

"Ve třech případech se jednalo o manipulaci s termíny trestu, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v jedné věci o ovlivnění samotného trestního řízení," uvedl k případu Dragoun.

Podle dostupných informací byl aktivnější z dvojice Josef Knotek, jenž na začátku trestního stíhání skončil ve vazbě, z níž už byl ale propuštěn, zatímco Jelínek zůstal na svobodě. Jelínek údajně na Knotkův popud urychlil podmíněné propuštění muže odsouzeného za leasingové podvody, prý za láhev whisky.

Obžaloval i soudní zapisovatelku a tři lidi, kteří podle něj byli se soudci v přátelském vztahu a upláceli je. Soudcům hrozí za přijetí úplatku a zneužití pravomocí až desetiletý trest, podplácejícím až šestileté tresty. Státní zástupce nikoho z nich nejmenoval.

Ministr spravedlnosti oba soudce loni koncem října dočasně zprostil soudcovské funkce. Na soud poté nastoupila hloubková kontrola. Odhalila pochybení také u místopředsedkyně soudu Jany Márové, která později sama rezignovala.

Neví se, kde budou souzeni

Případ budou zřejmě provázet podobné komplikace s místní příslušností soudu jako korupční skandál středočeského hejtmana Ratha.

Případ se stal v Litoměřicích, tamní státní zastupitelství se ale kvůli možné podjatosti už vyloučilo, a tak byl případ postoupený do Loun.

"Je možné, že se tím zdejší soud zabývat nebude," připustil Dragoun. V takovém případě by obžaloba zřejmě několik týdnů putovala po různých soudech, než by se našlo řešení. Jinak by podle současných lhůt mohl soud v Lounech začít zhruba do čtvrt roku.