V pondělí zemřel v 75 letech český chemik světového významu Antonín Holý. Jím objevené preparáty pomáhají léčit miliony lidí na celém světě.

Jsou součástí nejúčinnějších a zároveň dostupných léků proti AIDS, viru pravých neštovic, pásového oparu, virového zánětu oční sliznice a proti virové hepatitidě typu B.

ČTK to oznámil Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd, kde Holý desítky let pracoval.

Václav Pačes o Holém

Dlouholetý předseda Akademie věd a vědec Václav Pačes:

Antonín Holý zůstává ikonou české chemie a české vědy. Byl opakovaně nominován na Nobelovu cenu, kterou už bohužel nedostane.

Zemřel poměrně mlád, bylo by mu myslím teprve 76 let. Byl ovšem těžce nemocný.

Jeho odkazem hlavně pro mladou generaci je jeho pracovitost, tah na branku ve vědě, a také skromnost. Ta skromnost se projevila v tom, že byl velmi velmi opatrný při ohlašování výsledků svého výzkumu.

Někdy vědci tíhnou k tomu, že přání je otcem myšlenky, a že své výzkumy někdy přeceňují.

Antonín Holý by měl být vzorem právě v tom, že vždy ohlašoval výsledky svých výzkumů, až když si jimi byl stoprocentně jist a měl experimentálně vše potvrzeno.

Ale zároveň byl ambiciózní v tom správném slova smyslu. Když něco udělal, tak chtěl, aby se to uznalo, že to je jeho práce. To je také vlastnost velkých vědců.

Výborné také bylo, jak dokázal dotahovat do praxe základní výzkum. To dělal neustále, veškeré jeho výsledky, které dnes zachraňují zdraví a životy lidí po celém světě vznikaly ze základního výzkumu. Přitom ten se dnes hodně podceňuje.

"Přes všechen věhlas zůstal profesor Holý skromným člověkem, který celý život kladl důraz zejména na poctivou vědeckou práci," napsali v rozloučení kolegové Antonína Holého z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR

Díky práci Antonína Holého mohli například v květnu odborníci amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv schválit použití léku Truvada k prevenci nakažení virem HIV v rizikových skupinách obyvatel.

"Byl to skutečně vynikající vědec. Za jeho největší objev považuji tenofovir, který je hlavní složkou přípravku Truvada. Ten byl shodou okolností schválen ve stejný den, kdy pan profesor zemřel. Osobně jsem však přesvědčen, že tým, který kolem sebe pan profesor vybudoval, bude v této práci i nadále pokračovat a i přes množství slepých uliček, které v této oblasti stále jsou, budou stejně úspěšní, jako byl on," reagoval na zprávu předseda společnosti Česká společnost AIDS pomoc Ivo Procházka.

Pracovitější než ostatní

"Osobně bych v jiné instituci než v Akademii věd těžko pokročil ve své práci až tam, kde jsem dnes," řekl před lety, kdy slavil úspěch za úspěchem.

Do Ústavu organické chemie a biochemie Antonín Holý nastoupil v roce 1960 s červeným diplomem za chemii z Matematicko-fyzikální fakulty UK. Jako začínající vědec po třech letech přešel do nové laboratoře chemie nukleových kyselin, kterou pak dvacet let vedl.

U Antonína Holého vždy platilo, že chemii věnoval celý život a laboratoř považoval za svůj živel. To, co leckomu přijde jako odříkání, bylo pro rodilého Pražana (narozen 1. září 1936) každodenní praxí. Dvanáct hodin v laboratoři obvykle vystřídal večer vyplněný sledováním odborné literatury, přípravou přednášek, publikací a vědeckých výsledků.

"Věda vyžaduje opravdu hodně práce," prohlásil nedávno.

Za osudové je možné označit setkání profesora Holého s mladým belgickým virologem Erikem de Clercqem z univerzity v Lovani v roce 1976, které zahájilo mimořádně produktivní spolupráci na nové skupině potenciálních antivirotik.

Badatelé se zaměřili na skupinu takzvaných acyklických fosfonátů nukleosidů. Hned několik látek se jim povedlo přivést úspěšně do formy léků ve spolupráci s farmaceutickým partnerem v USA, s firmou Gilead Sciences (Vistide, Hepsera, Viread, Truvada, Atripla).

"Prof. Holý dokázal tedy nejen látky připravovat,  ale také získat partnery pro jejich biologické testování  a posléze i komerční partnery pro přípravu léků. Tak se "jeho" látky staly základem pro moderní terapii mnoha závažných onemocnění," píší jeho kolegové z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

Holý je autorem či spoluautorem více stovek publikací a šesti desítek patentů. Patenty na léky z jeho laboratoře dnes zajišťují významnou část rozpočtu Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Vědec, který se dlouhodobě potýkal s chronickým zánětem hrtanu, je rovněž nositelem řady ocenění včetně Descartovy ceny Evropské unie (2001) nebo Medaile Za zásluhy (2002).