Ústřední povodňová komise a krizový štáb zakázaly plavby na všech tocích a vodních plochách, kde platí druhý či třetí stupeň povodňové aktivity. Oznámil to po jednání premiér Petr Nečas.

Výjimkou jsou záchranné a likvidační práce, doplnil. Za porušení zákazu podle předsedy vlády hrozí pokuta až dvacet tisíc korun. Snahou je odradit nezodpovědné lidi. Mezi oběťmi záplav jsou vodáci, někteří jsou nezvěstní.

"Spoléhání na zdravý rozum a zodpovědné chování není možné," poznamenal Nečas.

Rozhodnutí o zákazu přivítal policejní prezident Martin Červíček. "Máme celou řadu podobných událostí, kdy vodáci a další osoby nerespektují u rozplavněných toků naše zákazy a doporučení," podotkl.

Lidem, kteří dnešní zákaz poruší, hrozí nejen pokuta. Červíček s Nečasem se zmínili o možnosti zadržet takové osoby až na 24 hodin. V určitých případech podle nich není vyloučená ani případná trestněprávní odpovědnost.

Hledají se ještě čtyři osoby

Přiletošních povodních zemřelo už jedenáct lidí. Poslední obětí je Slovenský občan, jehož tělo bylo nalezeno ráno. V Sušici na Otavě muže hledali od půlnoci, kdy se ztratil. Otava je v Sušici klidná, nejsou na ní žádné povodňové stupně ani výrazně zvýšené průtoky, podle Červíčka však přesto jde o oběť záplav.

"Tohle je jeden z nešťastných dalších příběhů," řekl. Podle něj byl muž velmi pravděpodobně pod vlivem alkoholu.

Padesátiletý Slovák spadl do Otavy v prostoru vodáckého tábořiště v Sušici několik desítek minut po půlnoci. Záchranáři po něm pátrali hned v noci, nalezen byl v řece Otavě u Rabí na Klatovsku, asi osm kilometrů od Sušice.

Červíček doplnil, že nadále jsou pohřešovány čtyři osoby.

Policie nyní vyšetřuje v souvislosti s povodněmi 16 trestných činů. V terénu je nasazeno 1529 policistů, s nimi na zajišťování bezpečnosti spolupracuje 135 vojáků. "Nadále zůstává velký počet uzavřených silnic, celkově jich máme 118," připomněl.