V úhradové vyhlášce na příští rok přidá ministerstvo zdravotnictví nemocnicím i ambulancím, nikoli však zubařům za plomby. Resort bude mít k dispozici 235 miliard korun, což je o deset miliard víc než letos.

Podle ministra zdravotnictví v demisi Martina Holcáta ale omezením dosavadních regulací stoupnou příjmy všem druhům zdravotnické péče.

Akutní lůžková péče dostane o 4,2 miliardy víc, ambulantní specialisté o půl miliardy, u praktiků a zubařů bude ovšem nárůst minimální.

Vyhláška stanovuje minimální úhradu, jednotlivá zdravotnická zařízení budou moci se zdravotními pojišťovnami vyjednat lepší podmínky. Pojišťovny už uvedly, že jsou ochotny v některých případech za léčení připlatit.

Vyhláška se stala terčem kritiky prezidenta lékařské komory Milana Kubka, naopak Všeobecná zdravotní pojišťovna ji uvítala.

"Ke stabilizaci veřejného zdravotního pojištění jsme z mého pohledu udělali maximum," řekl Holcát. Připomněl, že letošní úhradová vyhláška zasáhla především nemocnice, některé už začaly odkládat plánované operace. Propady ve financování státem řízených nemocnic by se podle Holcáta zřejmě měla zabývat vláda, propady v krajských nemocnicích musejí řešit kraje.

Lázním a dlouhodobé péči kompenzuje nová vyhláška výpadek příjmů, který způsobilo snížení poplatku za den v nemocnici ze stokoruny na 60 korun, pro děti byl poplatek zrušen úplně. Podle nové vyhlášky tedy pojišťovny navýší platby nemocnicím za ošetřovací den o 100 korun, za dětské pacienty lázním a dětské psychiatrii o 200 korun.

Nemocnicím stoupnou platby za diagnózu a více peněz dostanou i centra specializované péče. Každá nemocnice bude mít svoji základní sazbu, kterou jí budou platit všechny zdravotní pojišťovny.

Stabilizaci zdravotnictví musí řešit nová vláda

Holcát je přesvědčen o tom, že vyhláška je nejlepší možná, i když ví, že bude kritizována.

"Kdybych měl dostát všem požadavkům, musel bych pro resort mít navíc 50 až 60 miliard korun," řekl. Podle ministra je na příští vládě, zda se rozhodne systém dál stabilizovat, změní státní rozpočet a přidá za státní pojištěnce další peníze.

Prezident lékařské komory Milan Kubek považuje vyhlášku za špatnou, protože nerespektuje výrok Ústavního soudu o zrušení regulací.

"Ještě víc omezuje lékaře a nutí je odvést ještě větší část práce zadarmo," prohlásil. Ministr by podle Kubka měl vyhlášku "hodit do koše" a udělat novou, jinak bude iniciovat ústavní stížnost.

Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny je naopak vyhláška "velmi zodpovědně zpracovaná". VZP ji podle mluvčího Oldřicha Tichého vnímá jako "velký krok k odstranění historické nerovnováhy v úhradovém systému směrem k poskytovatelům i plátcům".

VZP má ale oproti ministerstvu nižší odhady výběru pojistného, při započtení propadu z dřívějších období čeká příští rok deficit  téměř pět miliard korun. Řešení vidí VZP v dalším navýšení odvodů státu, odkupu pohledávek a manažerském snižování nákladů celého systému.

Zubaři hrozí, že si za plomby připlatí pacienti

Více peněz chtějí nemocnice, lázně, zařízení poskytující dlouhodobou péči i soukromé ambulance. Nemocnice hrozí stávkou, také ambulancese ohrazují a plánují plošné protesty. Zubaři varovali, že budou od pacientů za plomby vybírat, pokud jim vyhláška na plomby nepřidá.

Holcát podotkl, že zubaři chtějí minutovou režii za plombování zvednout na 23 korun. To jde podle něj daleko za realitou, nejvyšší platná minutová režie na operačních sálech při transplantaci srdce a plic je 10,20 koruny. Smlouvat se zubaři ministr nehodlá.

Připomněl, že vyhláška stanoví spodní hranici úhrady, méně tedy pojišťovny platit nesmějí. Víc ale platit mohou, takže si zástupci jednotlivých druhů péče mohou vyjednat lepší ceny.

Zdravotní pojišťovny už daly vědět, že jsou ochotny v některých případech za léčení zaplatit víc, možné je podle nich i navýšení úhrady plomb.

Návrh úhradové vyhlášky už poslalo ministerstvo všem zdravotním pojišťovnám, do 8. prosince ji mají zapracovat do svých zdravotně pojistných plánů na příští rok.