Lobbista Ivo Rittig, obviněný v kauze tunelování firmy Oleo Chemical, byl propuštěn na svobodu. Celkem policie propustí šest z deseti obviněných, ale u jednoho žádá státní zástupce odebrání pasu. Pro zbylé čtyři lidi navrhlo pražské vrchní státní zastupitelství vazbu.

Podle České televize vazbu opustila i členka vedení Oleo Chemical Alena Mašková, která původně měla ve vazbě zůstat. O případných vazbách jedná od 11.00 liberecký soud, protože v Liberci má Oleo Chemical svůj závod.

Kromě Rittiga a Maškové se z cely dostal také Rittigův právník David Michal a provozní šéf údajně vytunelované firmy Oleo Chemical Radomír Kučera. V pětici, o jejíž vazbě rozhoduje liberecký soud, figurují Michalův bratr Petr a další Rittigova právnička Karolína Babáková.

Dále jde údajně o dva zástupce firmy Oleo Chemical – mohlo by jít o její zakladatele Michala Urbánka a Kamila Jirounka a také o bývalou jednatelku společnosti Peskim.

"Jsem na svobodě," uvedl právník Michal. Zároveň potvrdil, že u jeho bratra Petra, který je také v kauze obviněn, byl podán návrh na vazbu. "Myslím, že to obvinění je zcela nesmyslné. Podle policie šlo o to, že by si pánové z Oleo Chemical měli nechat vykrádat vlastní firmu, a ještě s tím souhlasit. Velmi rychle se ukáže, že ta konstrukce policejního orgánu nemá šanci obstát. A pan Rittig na tom nemohl mít žádný podíl," doplnil.

Sám Rittig nechtěl cokoli komentovat. Skupina, která podle vyšetřovatelů kromě vyvádění peněz prala špinavé peníze a krátila daně, byla zadržena v pátek.

"Podal jsem návrh na propuštění mého klienta, a tomuto návrhu bylo vyhověno," řekl Kučerův obhájce Daniel Volák. "Můj klient k věci vypovídal, z našeho pohledu se ho obvinění netýká přímo. Věřím, že postupně vyjde najevo, že v této věci není trestně odpovědnou osobou," uvedl. Kučerův advokát doplnil, že proti obvinění podal stížnost. Stejně postupovala i Rittigova obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová.

Páteční domovní prohlídka v Rittigově rezidenci byla podle jeho advokátky zbytečná, protože veškerou elektroniku a dokumenty policie odnesla už při předchozích prohlídkách před rokem. "V podstatě (nyní) ani žádné významné věci policií odneseny nebyly," dodala Kožiaková Oboňová.

Biosložky pro Čepro

Policie v pátek v souvislosti s kauzou údajného vytunelování Oleo Chemical zasahovala na různých místech v Praze včetně Rittigovy vinohradské vily. Ve skupině zadržených jsou podle médií kromě Rittiga jeho právníci Karolína Babáková a David Michal či lidé z vedení Oleo Chemical.

Jedním z obviněných je také Rittigův obchodní partner Peter Kmeť zastupující firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Kmeť ale zadržen nebyl a nefiguruje ani v pětici, pro niž žalobce žádá vazbu.

Aktuální případ se týká dodávek pro společnost Čepro, státního distributora paliv, řekla serveru Lidovky.cz Rittigova právnička.

Kmeť byl už dříve obviněn s Rittigem, Michalem a dalším lobbistovým advokátem Markem Stubleym v případu údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Kauza Oleo Chemical už ale podle lobbistovy advokátky souvislost s dopravním podnikem nemá, ačkoli nynější obvinění stojí na podobné smlouvě s Cokeville Assets jako v případě jízdenek.

Hlavní majitelé Oleo Chemical Kamil Jirounek a Michal Urbánek začínali v roce 2004 s výrobou látek, které se povinně jako biosložka přidávají do nafty, uvedl server Lidovky.cz. V roce 2006 biosložku nabídli Čepru. Jenže podle šéfa Čepra Jana Duspěvy nedokázalo Oleo Chemical zajistit stabilní dodávky a podle dalších lidí z byznysu přicházeli Jirounek a Urbánek často s nápady, na které žádali půjčky, jež pak ale mnohdy nebyli schopni splácet, píše server.

Zakladatelé údajně vytunelované Oleo Chemical podle Lidovek byli spojeni s byznysmeny Františkem Kochem či Petrem Sisákem, známým z kauzy Key Investments. Tato skupina se prý podílela na řízení některých bank, které v 90. letech zkrachovaly – Ekoagrobanky či První slezské banky. Jirounek se také dostal do těsné blízkosti podnikatelů kolem uprchlého Radovana Krejčíře, z nichž někteří byli zavražděni, píše server.