Protikorupční policie od rána kvůli evropským dotací a zakázkám na informační systémy zasahovala na několika místech po celé zemi. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci. Policisté zasahovali i v sídle olomoucké firmy Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr senátora Martina Tesaříka (ČSSD). Podle žalobce Petra Šeredy bylo provedeno 40 prohlídek.

Na radnicích a úřadech se policisté zajímali hlavně o data z počítačů. Řada úředníků i vedení se k nim během dne nedostala. Mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá řekla, že policie si vyžádala dokumentaci k projektům dotovaným z integrovaného operačního programu.

"Vedení města si není vědomo žádného pochybení, které by souviselo s čerpáním dotačních prostředků z tohoto programu. V současnosti navíc není vůbec zřejmé, zda jde o prověřování aktů v rámci magistrátu, nebo v rámci centrálních orgánů státní správy," uvedla.

Ve Zlíně podle mluvčího radnice Zdeňka Dvořáka prověřovali policisté zakázky na výpočetní technologie od roku 2009. Kriminalisté se podle něj zajímali o některé dokumenty, které jim magistrát obratem poskytl. Na olomouckém hejtmanství si policisté vyžádali dokumentaci a výpočetní techniku, a to v souvislosti s projekty integrovaného operačního programu.

Mluvčí společnost Tesco SW Tomáš Jelínek řekl, že policisté přišli do sídla firmy brzy ráno a zároveň provedli domovní prohlídku u spolumajitelů společnosti. Podle obchodního rejstříku firmu kontrolují Josef Tesařík a jeho dva synové. Firma SW se specializuje na vývoj, výrobu a implementaci software a poskytování služeb v oblasti informačních technologií. Firma loni vyhrála tendr ministerstva pro místní rozvoj na provoz monitorovacího systému, který zajišťuje čerpání peněz z evropských fondů. Společnost za to inkasuje 636 milionů korun.

Letos v únoru se společnost Tesco SW společně s Telefónicou stala vítězem tendru na zajištění přenosu dat a informací v celkové hodnotě téměř 138 milionů korun na přerovském magistrátu. I tam dnes policisté zasahovali a zajímali se právě o tuto zakázku. "Zajistili počítače a zajímali se o projekty elektronizace státní správy," potvrdil mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal. Počítače už si prý nemohl primátor ani jeho první náměstek vzít na schůzi rady.

Integrovaný operační program spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj. Podle mluvčí resortu Radky Burketové však v budově ministerstva policisté nezasahují.

Podle MF DNES jde policii o projekty spojené s výzvou 09 Integrovaného operačního programu, kterou v roce 2010 vypsalo ministerstvo vnitra. Tehdy šlo o dotace, které byly mimo jiné určeny na vybudování datových sítí či elektronizaci služeb radnic. Dotace byla určena pouze pro statutární města, rozdělovala se mezi ně zhruba miliarda korun z evropských fondů.